SON DAKİKA ÜLKE GÜNDEMİ

YAZARLAR

HASİAD Hatay’ın 10 vekilini bir araya getirdi


HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin KABAALİ ve Yönetim Kurulu Üyeleri, “Güçlü Hatay Lobisi” ni oluşturmak için en büyük adımlardan biri olan ‘Hatay’ın 10 Milletvekillini bir araya getirme’ çalışmasını yaptı. Ankara’da yapılan toplantıda Hatay’ın 10 Milletvekili, HASİAD Yönetim Denetleme Kurulu Üyeleri; Tahsin Kabaali, Ali Bilir, M. Kemal Arslanoğlu, Murat Hayzaran, Nasır Mirioğlu, Gökhan Alkan, M. Sami ARICA, Yahya Genç, Yusuf Akemoğlu, Mehmet Güney ve Metin Urhan, HASİAD Geçmiş Dönem Başkanı Halit Yağcıoğlu ve Ankara’daki Hataylı işadamlarımızdan M. İhsan AYDEĞER, Erten Elçi, Ahmet Görür ve İbrahim Seyfettinoğlu katıldı.
 

Kayıt kabul merkezlerinin standartları değerlendirildi


Hatay'da düzenlenen toplantıda Suriyeliler için oluşturulan kayıt kabul merkezlerinin standartları değerlendirildi.
 

Hatay, dünya şehri olma hedefine koşuyor


Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’a dair oluşan olumsuz algıların kırılarak ilimizin ekonomik bir cazibe merkezi haline gelmesi ve yatırımcıların Hatay’ı güvenli bir yatırım limanı olarak benimsemesi amaçlarıyla hemşehrileri adına büyük adımlar ve atılımlar yapmaya devam ediyor.
 

İskenderun’da içmesuyu kaynak çalışmaları sürüyor


Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü(HATSU), İskenderun ilçesine bağlı Cırtıman Mahallesi Murat Deresi mevkisinde içmesuyu kaynağı çalışmasının yağıldığını duyurdu.
 

Suriyelilere sağlık bilgilendirmesiHatay’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki Suriyeli Kadınlar Komitesi ile (IRC) Uluslararası Kurtarma Komitesi’nin işbirliğinde düzenlenen seminerde Suriyeliler eğitim ve sağlık konusunda bilgilendirildi.
 

HATSU’nun kanalizasyon atağı hız kesmiyor


Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), kanalizasyon altyapısı eksikliği bulunan mahalle ve sokaklarda kapsamlı çalışmaların devam ettiğini bildirdi.
 

Altyapı çalışmaları devam ediyor


Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) Fen İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler, il genelindeki kapsamlı yol yapım, bakım ve onarım programı kapsamında, Samandağ İlçesine bağlı Çöğürlü ile Tekebaşı mahalleleri arasındaki yolda stabilize çalışmalarına başladı.
 

Ballıöz ve Toygarlı'da yol çalışmaları sürüyor


Defne ilçesine bağlı Ballıöz ve Toygarlı Mahalleleri'nde yol bakım çalışmaları yapıldı.Defne Belediyesine bağlı Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, mahalle sakinlerinin isteği doğrultusunda yeni kullanılmaya başlanan Ballıöz Yeni Mezarlık Yolunu tesviye etti. Greyder ve silindirle yolları düzelten ekipler, yurttaşların rahat geçişini sağlamış oldu
 

YAMAN: KARARLI MÜCADELE İLE BAŞARDIK


Hatay'ın Büyükşehir Belediye statüsüne kavuşması ve yeni ilçelerin ihdası ile gündeme gelen paylaştırma komisyonunun kararları Defne Belediyesi'nin kararlı mücadelesi yargı tarafından da haklı bulunarak, Defne Belediyesi lehine sonuçlandı.
 

Başkan Vekili Güven’e teşekkür ziyareti


Hatay’ı ulusal bir ses yarışmasında temsil ederek büyük bir başarı elde eden Ali Mert Habib, Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkan Vekili Serdar Güven’e yarışma sürecinde verilen desteklerden ötürü teşekkür ziyaretinde bulundu.
 

Ülkü ocaklarından Türkmenlere destek
Kırıkhan Ülkü Ocakları Bayırbucak Türkmenlerine yönelik acil insani yardım kampanyası başlattı.Rus ve Suriye Ordusunun saldırılarının artması nedeniyle büyük bir göcün Türkiye’ye yaşanması öncesi, Yayladağına yakın yerleşim alanlarında yaşayan Türkmenlerin Hatay’a gelmesi devam ediyor.
 

Esnafa çifte denetim


Kırıkhan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri ilçedeki gıda imalathanelerini denetlediler.
 

Doğal doku korunuyor


Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler, şehir merkezindeki ağaçların bakım ve budama çalışmalarını titizlikle devam ediyor.
 

Samandağ Sahiline dev proje


Samandağ Belediyesi, Kaymakamlık ile Doğaka işbirliğiyle Deniz sitesi Hz. Hızır Makamının çevresine Sahil Parkı çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki haziran ayı içerisinde bitirilmesi konusunda Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir personeline talimat verdi. Haziran ayıında bitirilmesi öngörülen projenin amacı; Hızır Türbesi makamının çevre düzenlenmesiyle birlikte İnanç turizmine katkı sunmak.Bu Projenin tamamlanmasıyla Samandağ ilçesinin en büyük parkı Sahil şeridine hayat verecek.Yerli ve yabancı turistlerin uğrak bir mekanı olması hedeflenen park alanı Samandağ halkına hizmet verecek.Park,Yeşil bir mekanda deniz manzaralı bir cennete dönüştürülecek.
 

İnci eczanesi hizmete girdi


Samandağ Devlet Hastanesi karşısında bulunan eczacı İnci Gül Sahilli’ye ait olan İnci Eczanesi törenle hizmete girdi
 

Ocak ayında en çok külçe altın kazandırdı


En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %5,09, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %3,78 oranlarıyla külçe altında gerçekleşti.