Başkan Savaş,Yarının gençleri çocuklarımıza güveniyoruzBaşkanımıza inanıyoruzNEHİR, GELECEĞİMİZ EMİN ELLERDEYatay geçişte ÖSYM yerleştirme puanı dikkate alınacakMinik Kaymakam, Her Okula Fen LaboratuarıİstediTrafik Akışı Tıkanıklığına Zabıta ÇözümüESNAF, TOPLUMUN BELKEMİĞİDİRİskenderun’da KETEM Hizmet Binası AçıldıLekesiz,TBMM’nin açılışı ülkenin en büyük hazinesidirBaşarıyı uluslar arenaya da taşıyınANTRENÖRLERİMİZİ VE FUTBOLCULARIMIZI KUTLUYORUZSavaş, Geleceğimizin güvencesi çocuklarımıza güveniyoruzNorm kadroyu onaylamayan AKP Meclisine büyük tepki

YAZARLAR

Lütfü Savaş’tan Defne’de gövde gösterisi
5 yıllık hizmet döneminde Antakya’ya kazandırdıkları ile adı belediyecilikte marka olarak anılan CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yerel seçim hazırlıklarına coşkulu mitingler ile devam etti.
 

TOKİ yapımı kabul edildi


TOKİ yetkisinden alınan bilgiye göre, Kurtlusoğuksu Belediyesi öncülüğünde başlatılan 334 konutluk TOKİ toplu konutları için 102 kişi başvurdu ve peşinat yatırdı. TOKİ bu sayıyı konut yapımı için yeterli buldu. Ancak TOKİ 334 konutluk proje yerine başvuru sayısı kadar imar uygulaması yapmaya başladı. 334 konutluk proje revize işlemlerine başlanıldı. Tüm bu çalışmaların yaklaşık 7 ay süreceği ve daha sonra ihaleye çıkartılacağı belirtildi.
 

Türkiye 4 araç için alarma geçti


Tüm illere 4 araç için uyarılarda bulunuldu, araçların plakası gönderildi.
 

Dörtyol'da örgüte ait malzemeler ele geçirildi
Hatay İl Jandarma Komutanlığı tarafından 12 Kasım 2012 tarihinde Haymaçınar mevkiinde ele geçirilen belge ve dokümanların incelenmesi sonucu ulaşılan bilgiler neticesinde 14 Kasım 2012 Çarşamba günü yapılan operasyon ile Dörtyol İlçesi Kuzuculu Beldesi Şeyh Mahmut Yaylası mevkiinde araziye gizlenmiş vaziyette bölücü terör örgütü mensuplarına ait olduğu değerlendirilen bir sığınak ele geçirildi.

Yapılan açıklama-da; “Sığınak içerisinde; 450 kg ağırlığında çeşitli gıda maddeleri ile 3 adet basma düzenekli kablo ve çeşitli yaşamsal malzeme ele geçirilmiştir.

Konu ile ilgili olarak güvenlik güçlerimiz tarafından halkımızın huzur ve güvenliği için her türlü emniyet tedbirine yönelik faaliyetlere kararlılıkla devam edilmektedir.” denildi.

(Haber Merkezi)
 

Güder: Gazilerimizin önünde saygı ve şükranla eğiliyoruz
Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Rektör Güder, yazlı açıklamasında bağımsızlığın haklı gururunu yaşadığımız bugünde gazilerimizin önünde binlerce defa saygı ve şükranla eğiliyoruz diyerek açıklamasına şöyle devam etti: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk''ün, ''''Türk milleti yüzyıllardan beri hür ve müstakil yaşamış ve istiklâli yaşamayı şart saymış bir kavmin kahraman evlatlarından ibarettir. Bu millet istiklâlsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır.'''' sözü vatanımızın her karış toprağında kahramanlık hikâyelerinin art arda yaşanmasını sağlamıştır.

Destansı mücadelelerle yazılan şanlı tarihimiz biz Türkleri bütün tarihi boyunca hürriyet ve bağımsızlığa sembol olmuş bir millet yapmaktadır. Bağımsızlığın haklı gururunu yaşadığımız bugünde bize bu aziz ve kutsal vatanı emanet ettikleri için gazilerimizin önlerinde binlerce defa saygı ve şükranla eğiliyoruz.

Tarihimizi madalyalandıran bugünün, milli birlik ve beraberliğimizi pekiştirmesine vesile olmasını temenni ediyor, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, aramızda bulunan gazilerimize ve ailelerine sağlık ve mutluluk diliyorum” dedi.

(Haber Merkezi)
 

Camiler ve Din Görevlileri Haftası başladı1986 yılından buyana Ekim ayının ilk haftası (01-07) Ekim tarihleri arasında kutlanan, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dün Durmuş Debboğlu Camiinde düzenlenen açılış töreni ile başladı.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlamaları açılış törenine Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yelkaya, Hatay İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Sabit Teksöz ve din görevlileri katıldı.

Musa Esatoğlu hocanın Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından, İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle yaptığı konuşmada; “Camiler tarihin her döneminde irşat ve tebliğin merkezidir. Birlik ve beraberliğimizin sembolü olan camilerimizin fert ve toplum hayatımızdaki yerini ve önemini daha iyi ortaya koymak, yeni yetişen nesillerimiz üzerinde cami ve mescitler hakkında kalıcı izler bırakabilmek için; 1986 yılından beri Ekim ayının ilk haftası (01-07 Ekim) Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak kutlanmaktadır.

Dinler, bireyler için zaruri bir ihtiyaç olduğu kadar toplumsal yaşamın da bir gereği ve vazgeçilmez unsurudur. Yeryüzünde ibadet etme ve bu ibadetleri yerine getirmek için mabet inşa etme ilk insan Hz. Âdem ile başlamıştır. Camiler Allah''ın rızasını kazanmak ve hayırlı işler yapmak için müminleri içinde toplayan mekânlardır.

Camilerimiz, çevresine estetik güzellik kazandıran görüntüsüyle, manevi değerler kazandıran işleviyle, şerefelerden yükselen ve insanlarımıza kendi varlık sebeplerini hatırlatan ezan sesleriyle Mescidi Haram''ın birer şubeleridir. Bu yüzden, İslam''ın temel kaynaklarında cami ve mescitlerin imarı temel din hizmetlerinden biri olarak görülmüştür. Mabetleri inşa eden kimselerin vasıfları, Kur''an-ı Kerimde; Allah''ın mescitlerini ancak Allah''a ve Ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah''tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte doğru yola ermişlerden olmaları umulanlar bunlardır.

04.10.2012 Perşembe günü ikindi namazından sonra Merkez Mehmet İpek Camiinde ahirete irtihal eden din görevlilerimizin ruhu için Mevlidi Şerif ve Hatim merasimi tertip edilecektir.

Haftanın insanlarımız, camilerimiz ve bu mekanlarda toplumumuza din hizmeti veren din görevlilerimiz için, hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah''tan niyaz ediyor, bugüne kadar cami inşa eden, camilerin bakım ve onarımında emeği geçen tüm kardeşlerimizi minnet, rahmet ve şükranla yad ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından hayırsever, Bostan ve Mehmet Alkan, Kasım Şafak, Ali ve Şefika Tümkaya''ya Cami ve Kuran kursu yaptırmalarından dolayı İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu tarafından teşekkür belgesi verdi.

(Haber: Hasan KAYA)
 

Akgöl'den Ovakent Beldesine ziyaret
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, CHP Antakya İlçe Başkanı Mevlüt Yeşildağ ile birlikte Ovakent Beldesini ziyaret ederek belde sakinleriyle buluştu.

Ovakentlilerin sorunları hakkında bilgi alan CHP heyeti Ovakentte temel problemlerin Hatayın diğer beldelerinden pekte farklı olmadığını ülkede uygulanan ekonomi politikalarının olumsuz etkilerinin bu bölgede de etkilerini gösterdiğini ifade etti. Belde halkının belediye hizmetlerinin yeter-sizliğinden, işsizlikten ve beldelerinde lise bulunmamasından kaynaklı sorunları olduğunu ifade etti.

Akgöl burada yaptığı konuşmada sorunlarını bildiğini Hatay''ın her bölgesinin sorunlarıyla ilgilenmeye devam edeceklerini ve çözümü noktasında karar alıcıların dikkatini sorunlara çekmeye devam edeceklerini belirtti.

Ovakent Beldesi''nden ayrılarak Antakya''da bulunan bir paketleme tesisini ziyaret eden Akgöl,tesis yetkililerinden bilgi aldıktan sonra çalışan işçilerle sohbet etti.

Çalışanlara kolaylıklar dileyen CHP Hatay Milletvekili Akgöl, paketleme tesislerinden ayrıldı.

(Haber Merkezi)
 

Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül; MAHKEME, YETKİYİ ÇELİK-İŞ SENDİKASINA VERDİ
Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, MMK Metalürji fabrikasında yetkinin Çelik-İş Sendikasına verildiğini belirtti.

Gül, yaptığı açıklamada, bir süredir İskenderun İş Mahkemesinde, MMK ve Türk Metal Sendikasının açtığı MKK''da yetki davasında kararın verildiğini söyledi.

Gül, Mahkemenin Çelik-İş Sendikasına yetki verilmesini kararlaştırdığını belirterek, “MMK''da Çelik-İş Sendikasına üye yaklaşık 1750 işçi bulunuyor. Bizler her zaman MMK işçisinin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Tabiî ki sürecin bu noktaya gelmesini biz istemedik.”dedi.

Gül, “Tüm MMK çalışanlarına bu mücadelede saygı duyuyor, bu yolculukta asla yalnız olmadıklarını belirtmek istiyorum. Burada davayı açanlar toplu sözleşmeyi uzatabilmek istiyorlar. MMK işçisinin hak ve çıkarlarını geciktirmek, alın terlerinin karşılığının bir an önce alınmasını engellemek için Çelik-İş Sendikası''nın aldığı yetkiye itiraz etmişlerdi” şeklinde konuştu.

Artık işveren ile toplu sözleşme masasına oturmak istediklerini belirten Gül, şöyle konuştu: “Çelik-İş Sendikası, MMK''da yargı kararıyla toplu iş sözleşmesi yapma yetkisini aldı. Bu işin Yargıtay sürecine geçmeden toplu sözleşmenin başlamasını istiyoruz. Bu konuda gerekli girişimleri yapacağım. Gerek MMK Yetkililerinin gerek Türk Metal Sendikasının bu sıkıntıya son vermelerini istiyorum.” dedi.

Gül, “Böyle bir kararı bekliyorduk. İş dinamizmini bozmadan daha fazla üretim için, Çelik-İş Sendikasına yakışır bir şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kimseye bir kinimiz yok. Bizler her zaman mütevazı olacağız. Bizim hedefimiz emeğin hak ettiği değeri almasıdır. Toplu iş sözleşme masasında, haklarımızı savunmak ve geliştirmek üzere bugün dünden daha çok birlikte olmaya ihtiyacımız var. Bu hukuki süreçte sendika avukatlarımız Mustafa Avcı ve Cihan Önal''a göstermiş oldukları özverili çalışmalarından ötürü teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)
 

ŞEYHOĞLU PASAJI ESNAFI, BELEDİYE HİZMETLERİNDEN MEMNUN
Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Meydan Mahallesi Şeyhoğlu Pasajı esnafını ziyaret ederek burada faaliyet gösteren esnaf temsilcileri ile fikir alış verişinde bulundu. Şeyhoğlu Pasajı esnaflarından Ali Cemtaş ev sahipliğinde düzenlenen buluşmaya Belediye Başkanı Lütfü Savaş''la birlikte Belediye Başkanvekili Serdar Güven, Belediye Meclis Üyesi Kasım Türkeş ile çarşı esnafı katılım gösterdi.

Belediye Başkanı Lütfü Savaş ziyarette Antakya''ya yapılan hizmetleri çarşı esnafı ile paylaştı, önümüzdeki hizmet süreci için planlanan projelerden bahsetti. Şeyhoğlu Pasajı esnafıyla sohbet eden Başkan Savaş, bölge esnafının istek ve temennilerini dinledi, Antakya''da gerçekleştirilen hizmetlerle ilgili karşılıklı fikir alışverişi ve değerlendirmelerde bulundu. Ziyarette ayrıca Şeyhoğlu Pasajı esnafı, Pasajın çevre düzenleme-si konusunda Belediye Başkanı Lütfü Savaş''tan yardım talep ettiler.

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, esnafın pasaj çevre düzenlemesi konusundaki talebi üzerine, buranın teknik anlamda incelenmesi ve hizmetin yapılması için destek ve yardımda bulunulacağını söyledi.

Memlekete yapılan hizmetlerden duydukları memnuniyeti dile getiren Meydan Mahallesi Şeyhoğlu Pasajı esnafı, ziyaretten ve kent genelinde yürüttüğü çalışmalardan ötürü Belediye Başkanı Lütfü Savaş''a teşekkür ettiler.

(Haber Merkezi)
 

ÖNCE ÇATIŞMA SONRA KUTLAMA!


Hatay’ın Yayladağı İlçesi’ne bağlı Güveççi Köyü karşısındaki Suriye’nin Harapcoz Köyü’nde Suriyeli askerler ve muhalifler arasında 2 gün boyunca devam eden sıcak çatışmalar önceki gün gece geç saatlerde kesildi.
 

Lekesiz: Hatay, ülke ekonomisine ciddi katkı sağlıyor
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Uzunçarşı''da bulunan esnafı ziyaretinde yaptığı konuşmada Hatay''ın ülke ekonomisine ciddi katkılar verdiğini belirtti.

Vali Lekesiz, Uzunçarşı esnafını ziyaret ederek, esnafla sohbet etti, sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Vali Lekesiz''in Uzunçarşı ziyaretine Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, MKÜ Rektörü Prof.Dr.Hüsnü Salih Güder, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Mustafa Başoğlu, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Arif Dündar Gökçe, Defterdar Mustafa Akdemir, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A.Kadir Teksöz, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkan Vekili Hayrettin Çolakoğlu, Bakkallar ve Manavlar Odası Başkanı Sabit Teksöz, Antakya Ayakkabıcı Çarşısı Güzelleştirme Derneği Başkanı Ömer Gürbüz, Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Ali Kanlı katıldı.

Çarşı girişinde Kasaplar Odası Başkanı Sabit Ak ve diğer ilgililer tarafından çiçeklerle karşılanan Vali Lekesiz ve beraberindekiler; mağazaları tek tek dolaşarak esnafla sohbet etti.

Esnafla sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen sohbette kendilerinden bir talepleri olup olmadığını, sağlık ve eğitim konusu başta olmak üzere kurumlarla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşayıp yaşamadıklarını da soran Lekesiz, sorun varsa çözüm üretilmesi konusunda gerekli çalışmaların yapılacağı bilgisini paylaştı.

Hatay''ın ülke ekonomisine çok ciddi katkılar sağlayan bir il olduğunu ifade eden Vali Lekesiz şunları söyledi: ''Hatay dün olduğu gibi bugün de ülke ekonomisine ciddi katkılarda bulunan bir il. Son zamanlarda yaşanan olumsuzluklarla ilgili esnafımıza yansıyan hususları hep beraber ele alıyoruz. Bu günler geçici günler ve inşallah en kısa zamanda geçecek. Sağdan soldan duyduğumuz ve gerçeği yansıtmayan söylentilerle esnafımızı mağdur edecek duruma düşürmeyelim. Lütfen sakin ve sağduyulu olalım.''dedi.

Çarşı esnafı da Vali Lekesiz''in ziyaretinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek, Hatay''da yüzyıllardır var olan birlik ve beraberlik duygularını hiç kimsenin bozmasına izin vermeyeceklerini ifade ettiler. (Haber Merkezi)
 

Prime Mall hizmet kalitesini artırıyor
Açıldığı günde beri vatandaşları yoğun ilgisi ile karşılaşan Prime Mall Alışveriş merkezi, hizmet kalitesini artırmak için personeline eğitim veriyor.

Prime Mall Antakya hizmet kalitesini en üst seviyeye çıkarmak amacıyla 4 ay önce başlattığı eğitimlerin 1. Dönem sertifika töreni başarıyla gerçekleştirildi.

3S Danışmanlık şirketi Eğitim Danışmanı Soner Selçuklu''nun Mayıs ayından bu yana gerçekleştirdiği eğitimlerde “Yönetim Becerileri, Satış Teknikleri, Müşteri İlişkileri ve Etkin Hizmet Sunumu” konularını içeren eğitimler verildi.

4 aydır süren eğitimlerin ardından katılımcılar sınava tabii tutularak, Sınav sonuçlarına göre başarı dereceleri belirlendi. 4 ay süren 1. Dönemin ardından gerçekleştirilen sertifika törenine, eğitime katılan Alışveriş Merkezi mağaza yöneticileri, mağaza çalışanları, temizlik ve güvenlik ekipleri katıldı. Ayrıca başarılı olup ilk 3''e giren mağaza yöneticileri, Satış danışmanları, temizlik ve güvenlik ekipleri plaket ve hediye çeki ile ödüllendirdi.

(Haber Merkezi)
 

ARSLANTAŞ'TAN ÇELİK-İŞ SENDİKASINA TEBRİK ZİYARETİ
Bir süre önce yapılan olağan üstü kongrenin ardından Çelik-İş Sendikası Genel Başkanlığa seçilen Cengiz Gül ile İskenderun şube Başkanlığına seçilen Metin Önde ile ekibine ziyaretler sürüyor.

AK Parti Osmaniye il başkanı Emir Hasan Arslantaş ile yönetim kurulu üyeleri, bir süre önce yapılan olağan üstü kongrenin ardından Çelik-İş Sendikası Genel Başkanlığına seçilen ve Hak İş Konfederasyonu Genel Başkan yardımcılığına getirilen Cengiz Gül ile sendikanın İskenderun şube başkanlığına seçilen Metin Önde ve ekibine tebrik ziyaretinde bulundular.

Çelik-İş sendikası İskenderun şube binasındaki tebrik ziyaretinde, Genel Sekreter Hacı Gönül, Mali sekreter Tuncay Avcı, Teşkilat Sekreteri Musa Okçu, Eğitim Sekreteri Murat Kayış ile sendikanın Hukuk danışmanı Cihan Önal''da hazır bulundu.

AK Parti Osmaniye İl Başkanı Emir Hasan Arslantaş, yaptığı açıklamada, ''Osmaniye ilimize ilk defa bir sendika gelmesi bizleri sevindirmiştir. İl teşkilatı olarak Çelik-İş Sendikasına destek olacağız. Yeni seçilen Genel başkan Cengiz Gül ve ekibine, İskenderun şube başkanlığına seçilen Metin Önde ve ekibine tebrik ediyor başarılar diliyoruz'' dedi.

Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, yapılan tebrik ziyaretinden dolayı ak parti Osmaniye il Başkanı Emir Hasan Arslantaş ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür eti.

(Haber: Merkezi)
 

Yardımeli Derneğinden provokatör filme kınama
ABD''de gösterime giren, İslam ve Peygamber Efendimize hakaret içeren filme bir tepkide Yardımeli Derneği Hatay İl Temsilciğinden geldi.

Yardımeli Derneği Hatay İl Temsilci Eyüp Yıkılmaz yaptığı açıklamada “Müslümanların Masumiyeti filmi gerçek bir provokatör çete tarafından kurgulanmıştır. Bu işe, sonunda ne olacağını bilerek girdik diyen Cesur Hıristiyanlar Birliği üyesi Steve Klein, 2010 yılında Kur''an yakma ayini düzenleyeceğini söyleyen Amerikalı rahip Terry Jones, kendisini sözde “insan hakları savunucusu” olarak tanıtan Ulusal Amerikan Kıpti Meclisi''nin Mısırlı başkanı Morris Sadek bu filmin yapımı ve tanıtımında büyük bir istekle görev almışlardır.

Bizler; Mevlanaların, Yunusların gönül öğretisini içselleştirmiş bir Medeniyetin mensupları olarak başkasının inancına asla hakaret etmeyin diyen Kur''an emrini uygulayıcıları olmaktan gurur duyan Müslümanlar olarak, hiçbir zaman ve asla herhangi bir inancın veya dinin değerlerine hakaret veya saygısızlık etmedik ve etmeyeceğiz. Bizler de biliyoruz ki bu tür saldırılar ne Müslümanlara ne de biricik İslam Peygamberine zarar verebilecek bir güce sahip değildir.

Benliğini kaybetmiş ve kokuşmuş olan, karanlık bataklıklarda gezenlerin veya bir başkasının, herhangi bir insana bile hakareti kabul edilemez iken, insanlığın Şefkat Peygamberi, Allah''ın Resulü ve ümmetin İslam Peygamberi olan Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) efendimize yapılan bu saygısızlığı, bu sefil filmi ve destekleyicilerini kesin bir ifadeyle telin ediyoruz.” dedi.

(Haber: A.Vahit Güraslan)
 

Uyuşturucu satıcıları suçüstü yakalandı
Kırıkhan İlçe Emniyet müdürlüğü ekiplerinin yaptıkları çalışmalar sonucunda iki uyuşturucu satıcısı suçüstü yakalandı.

Kırıkhan İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, çevre yolu altı Aktutan köyü mevkiinde uyuşturucu satanların olduğu ihbarı üzerine harekete geçerek yaptığı operasyonda M.P. (30) ile A.B. (26) isimli şahısları yakaladı.

Şahısların üzerinde yapılan aramada 600 gram esrar maddesi, 179 adet uyuşturucu hap ve uyuşturucudan elde edilen 250 TL. para ele geçirildi.

Sorgulamalarının ardından adliyeye çıkarılan zanlılar tutuklanarak Hatay cezaevine gönderildi.

(Haber Merkezi)
 

Mayına basan asker yaralandıYayladağı ilçesi Denizgören Karakolunda görevli Serkan Taykaya mayına basması sonucu ayağından yaralandı.

3. Hudut Tabur Komutanlığı 9. Hudut Bölüğüne bağlı Denizgören Karakolu askerlerinden er Serkan Taykayakaçakçı bir grubun faaliyetlerini takibi esnasında mayına basarak sağ ayağından yaralandı.

Hatay valiliğinden konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi: “İlimiz Yayladağı İlçesi 3''üncü Hudut Tabur Komutanlığı, 9''uncu Hudut Bölüğü''ne bağlı Denizgören Karakolu''nda görev yapan 1992 Konya doğumlu Er Serkan Taykaya, 26.09.2012 Çarşamba günü saat 12.40 sıralarında devriye görevindeyken kaçakçı olarak değerlendirilen bir grubun faaliyetlerini takibi esnasında mayına basması sonucunda yaralanmıştır.

Yaralı er Serkan Taykaya, yapılan ilk müdahalenin ardından derhal ambulansla Antakya Devlet Hastanesi''ne sevk edilerek tedavi altına alınmıştır. Er Serkan Taykaya''nın hayati tehlikesi bulunmamaktadır.” denildi.

(Haber Merkezi)
 

ÇALIŞKAN: SURİYE OLAYLARI, HATAY İLİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİSaadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi ve Hatay İl Başkanı Necmettin Çalışkan, Suriye olaylarını değerlendirerek bu durumun Hatay ilini olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Çalışkan, HRT Akdeniz''de yayınlanan Demokrasi Bulvarına konuk olduğu ve aynı zamanda Hatay FM''de de yayınlanan programda şu görüşlerde bulundu:

“Her şeyden önce neler oluyor sorusundan önce “Niçin Oluyor” sorusunu sormamız gerekir. Geçen yıl iş bu hale gelmeden önce Suriye''de iç çatışmaların yeni başladığı dönemlerde Saadet Partisi olarak Genel Başkanımız eşliğinde bir heyetle birlikte Suriye''ye gittik yönetimle bazı temaslarımız oldu. Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esed''a partimizce sorunların çözümü için hazırlanan proje sunuldu. Bize düşen görev varsa katkı yapmaya da hazırız dedik ama sakın ola ki bu yapılanlardan görülen olaylardan sonra Suriye''nin de bir dış yabancı işgaline müsaade etmemeli bu işgallerin sona ermesi de yönetimin büyük görevidir şeklinde ifadelerimiz olmuştu.

Dolayısıyla bu gün yaşan süreç sadece Hatay ilinin, Türkiye''nin bir problemi değil küresel çapta oynan bir oyunun bir parçasıdır. Siz şimdi bu kadar büyük bir parçanın içerisinde bunların hepsini bir kenara bırakıp da sadece bir savaş olmuş savaşta binlerce insan ölmüş bu açıdan bakamazsınız.

Elbette her şeyden önce Suriye''de bir kişi daha ölmemesi için Suriye ziyaretimizde de söyledik. Bugün Hatay''daki olayları bu noktada değerlendirmek gerekir. Bu noktada her şeyden önce toplum kanat önderlerine düşen görev halkı teskin etmek, yaşanana olayların bölgemize sıçramasını engellemektir. Elbette çok büyük bir emperyalist oyunla karşı karşıyayız, bu yaşanan oyunun sonunda öyle anlaşılıyor ki Suriye en az üç parçaya bölüneceği öngörülüyor, bu şekilde de yutulması kolay lokma haline gelecek.

Artık İsrail''in gelişmesine topraklarını genişletip Suriye''ye doğru gelmesine zemin hazırlanacak. İnşallah gerçekleşmez ama açık açık gelen şey budur. Bizim duyarlı olmamız insanları sükûnete davet etmemiz gerekir.

Arzu ediliyor ki Suriye''de yaşanan ortam Antakya''da da yaşansın isteniyor. Elbette bu tür olaya giren insanlara asla fırsat vermemeliyiz. Hatırlayacaksınız geçtiğimiz yıl Ocak ayında daha iç çatışmalar başlamadan önce Amerika ve İngiliz konsoloslukları gelmiş adım adım Hatay''ı Reyhanlı, Yayladağı Altınözü’nü gezmişlerdi. Bir gazeteci kendilerine Hatay''da bulunma amacınız nedir diye soruduğunda da ilginç bir cevabı olmuştu. Arap baharı Suriye''ye yansıdığında Suriye’deki vatandaşlarımızın tahliye yollarını temindir.

Hatta dediler ki siz biriniz konsolossunuz diğeri ticaret ataşesi o ne için var. O da demişti ki her ne kadar ben diplomat olarak ticaret ataşesi olsam da ülkemin diplomatıyım her türlü konuda faaliyet gösteririm demişti. Dolayısıyla savaş daha başladığı ilk günlerde bunun alt yapısı oluşturuldu. Buna benzer yabancı ziyaretler devam etti. O günden planlanan çalışmaların parçasıydı.

Ülkemizin toplam 910 Km. Suriye''ye ve 9 ilde sınırımız var. Bu olaylar yaşanınca Suriye''den Türkiye''ye insanlar akın akın gelmeye başladı böyle bir ortamda 910 km içerisinde sadece 20 km bir alan görüldü ve hepsi 90 bin kişi Hatay''a ısrarla yerleştirildi. Antakya ve civarına yerleştirilmesi de dış güçler tarafından planlanan oyunun bir parçasıydı. Bu planı o günden yapmışlardı. Maalesef bizim yöneticilerimiz bu konuda da basiretsizliklerini, beceriksizliklerini sergilediler. Dış güçler tarafından konan oyunu oynadılar. Ve bu kadar zaman geçtikten sonra Antakya''da da bir huzursuzluk doğmaya başlayınca eyvah ne yapıyoruz dediler ve başka illere taşımaya başladılar” diye konuştu.

(Haber Merkezi)
 

KOBRA SPOR KULÜBÜ'NDEN BAŞKAN SAVAŞ'A TEŞEKKÜR PLAKETİSamandağ''da faaliyet gösteren Kobra Spor Kulübü Başkanı Şerif Kallıoğulları Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş''a nezaket ziyaretinde bulunarak teşekkür plaketi sundu.

Faaliyetler hakkında Belediye Başkanı Savaş''a bilgiler veren Kobra Spor Kulübü Başkanı Kallıoğulları “Özellikle son dört yılda Hatay''da Muay Thai sporunun büyük bir gelişim ve kalkınma içinde. 4 yıldır Muay Thai Süper Ligi''nde mücadele ediyoruz. Sayın Başkanımız Lütfü Savaş''ın spora ve sporcuya verdiği destekten ötürü kendisine teşekkür ediyoruz.” dedi.

Samandağ''da faaliyet gösteren Kobra Spor Kulübü Başkanı Şerif Kallıoğulları ziyarette spor branşlarına ve sporculara verdiği önem, sağladığı imkan ve desteklerinden ötürü Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş''a teşekkür plaketi sundu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş yaptığı açıklamada; “ Sportif faaliyetlere verdiğimiz değer ve önemin sonucunda, farklı spor branşlarında elde edilen başarılarla çok güzel tablolarla karşılaşmaktayız. Tüm şehir, sportif alanda gerçekleştirdiğimiz çalışmaları yakından takip ediyor, takdir ediyor. Yalnızca şehrimizde değil çevre illerde ve bölgede bu hareketlilik ve başarılar dikkat çekiyor, ilgiyle izleniyor. Homend Antakya Belediyespor başta olmak üzere, Voleybol takımımızın, engelliler futbol takımımızın, satranç takımımızın, güreş takımımızın, atletizm, okçuluk, yüzme ve su topu takımlarımızın bunda büyük payları var. Amatör ve profesyonel spor branşlarına hizmet eden, emeği geçen herkesi kutluyorum. Spora ve sporcularımıza öncülük etmeye, onların lokomotifi olmaya devam edeceğiz.” dedi.

(Spor Servisi)
 

Avcılık konusunda balıkçılar uyarıldıGıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkileri avcılık konusunda balıkçılara uyarılarda bulundu.

Denizlerde ticari avcılığı düzenleyen yasa gereğince Akdeniz''de kafesle avcılığın yasaklanması nedeniyle daha önceden yapılan uyarılara rağmen balıkçılar yasakları deliyor. Yapılan denetimlerde 43 adet kafesi yüzeye çıkardı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “İl Müdürlüğümüz Su Ürünleri Kontrol gemisi vasıtası ile 12.09.2012 ve 14.09.2012 tarihlerinde Samandağ ilçesi Suriye sınırı ile İskenderun Balıkçı Barınağı arasında kalan sahil kesiminde yapılan denetimlerde, denizlerimizde Ticari avcılığı düzenleyen 3/1sayılı tebliğ gereğince Akdeniz''de kafesle avcılığın yasaklanması nedeniyle, yapılan uyarılara rağmen denize şamandıraları gizlenmiş olarak bırakılan kafesler deniz yüzeyinden yapılan tarama neticesi tespit edilerek 43 adet değişik ebatlarda kafes yüzeye çıkarılmıştır.

Kafeslerde mevcut canlılar tekrar denize bırakılmıştır. Trata olarak isimlendirilen ve kullanılması yasak olan 1 adet kıyı sürütme ağı, Karamağara mevkiinde gizlenmiş olarak bulunmuş ve su ürünleri kontrol gemisine alınarak el konulmuştur. Ayrıca4 adet gırgır gemisi ile 8 adet balıkçı teknesinde ruhsat, av araç gereç ve ürün kontrolü yapılmıştır. Yapılan denetimlerde yeni çıkan tebliğ hakkında bilgi verilmiş, avcılık konusunda balıkçılarımız uyarılmıştır.” denildi.

(Haber Merkezi)
 

GÖRME ENGELLİLERE YER YÖNLENDİRMELERİ YERLEŞTİRİLİYOR
İskenderun Belediyesi engellilerin bina girişinde ve içinde rahat edebilmesi için hissedilebilir yer yönlendirmeleri yerleştiriyor.

İskenderun Belediyesi hizmet binası girişinde ve bina içinde engellilerimizin iş ve işlemlerini daha rahat gerçekleştirmeleri amacıyla kauçuk esaslı hissedilebilir ve uyarıcı yüzey malzemelerinin döşenme çalışması başladı.

Kauçuk esaslı hissedilebilir ve uyarıcı yüzey malzeme döşenme çalışması, belediye binası kaldırım ve girişlerinde yerleştirilen görme engelli tuğlalarını karşılayacak şekilde yapılıyor.

Oluklu ve kabartmalı olarak iki farklı şekilde yerleştirilmiş olan görme engelli tuğlaları ile kaldırımın bittiğini, başladığını veya devam ediyor olduğunu, inişlerinin işaretini alan engellilerimiz, kauçuk esaslı hissedilebilir ve uyarıcı yüzey malzemelerinin döşenmesiyle de bina giriş ve bina içinde de iş ve işlemlerini daha rahat gerçekleştire-bilecek.

(Haber Merkezi)
 

Hatay Vergi Dairesi Başkanlığından açıklama;Hatay, vergi tahsilâtında Türkiye 8.si

Hatay Vergi Dairesi Başkanlığı, Hatay ili olarak vergi tahsilâtında Türkiye 8.si olduğuna dikkat çekerek vergi tahsilâtı artış oranı açısından da bir önceki yıla göre % 7.17 artış sağlandığı bilgisinde bulundu.

Hatay Vergi Dairesi Başkanlığından yapılan resmi açıklamada şu bilgiler verildi: “İlimizde; Ağustos/2012 dönemi itibariyle 1.997.290.000 Türk lirası vergi tahsilâtı gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde ise (Ağustos/2011) yapılan vergi tahsilâtı tutarı 1.863.737 Türk lirası olup, dönemsel olarak vergi tahsilâtı artış oranımız % 7,17'' dir. Ağustos/2012 dönemi itibariyle yapılan vergi tahsilâtına göre ilimiz Türkiye sıralamasında 8. sırada yer almaktadır.

Ağustos/2012 döneminde ilimizde 46.035 Gelir Vergisi mükellefimiz ve 7.651Kurumlar Vergisi mükellefimiz bulunmaktadır. 2011 yılı sonu itibarıyla 44.547 Gelir Vergisi mükellefimiz ve 7.466 Kurumlar Vergisi mükellefimiz bulunmakta olup, buna göre Ağustos/2012 dönemi itibariyle Gelir Vergisi mükellef sayımız 1.488 mükellef artmış ve Kurumlar Vergisi mükellef sayımız ise 185mükellef artmış bulunmaktadır.

5345 sayılı Kanunun Başkanlığımıza verdiği yetki ve görevler çerçevesinde ilimiz genelinde yapılan yaygın ve yoğun vergi denetimleri; ilimize komşu ülke olan Suriye'' de yaşanan ve hepimizi derinden üzen olayların ilimiz ekonomisine yansımaları da dikkate alınarak, Gelir İdaresi Başkanlığı''ndan gelen talimatlar, vatandaşlarımız tarafından BİMER, VİMER ve diğer yazılı başvuru yollarıyla yapılan ihbar ve şikâyetler ile rutin olarak yapılan hasılat tesbitleri ve belge düzeni kontrolleri çerçevesinde yapılmakta olup, bu dönemde Vergi Dairesi Başkanlığımızca ilimizde mükelleflerimize dönük ilave özel bir yaygın ve yoğun vergi denetim çalışması yapılmamaktadır.” denildi.

(Haber: A.Halik Görün)
 

Prime Mall Antakya'dan ''Dünya Yürüyüş Günü'' etkinliklerine destek
Prime Mall Antakya, Sağlık Bakanlığı''nın, ''''Dünya Yürüyüş Günü'''' etkinliklerine destek verdi. Sağlık Bakanlı''ğın 3 Ekim tarihinde, Obeziteye dikkat çekmek için 13:00-13:15 saatleri arasında gerçekleştirdiği uygulamaya Prime Mall Antakya da katıldı. Yürüyen merdivenlerini durdurulan Prime Mall Antakya yürüyüşün hayatımızdaki önemine dikkat çekti.

Avm Yönetimi her merdiven başına afiş asarak, ziyaretçileri bilgilendirdi. AVM Müdürü Tuncay Cingöz, “Dünya Yürüyüş Günü” kapsamında Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen çalışmaya Prime Mall Antakya olarak destek vermekten mutluluk duyduklarını, bu tarz etkinliklere katılarak ziyaretçilerini bilinçlendirmenin toplumsal bir sorumluluk olduğunu vurguladı.

(Haber Merkezi)
 

REKTÖR GÜDER: TÜM ÇOCUKLAR AYNI HAKLARA SAHİP OLMALIDIR
Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda tüm ulusların çocuklarının aynı haklara sahip olması gerektiğini açıkladı.

Çocuk dünyanın her yerinde çocuktur. Farkı dilde dinde ırkta olsalar da sevinçleri, korkuları, üzüntüleri hep aynıdır ve çocuk, dünyanın en büyük saadetidir. İnsanın en masum olduğu çocukluk dönemi her zaman özlenen ve aynı tadın bir daha hiç yaşanmadığı yıllardan ibarettir. Yaşam kaynağımız, geleceğimizin emanetçisi olan çocuklar bizlerin eseridir. Bu sebeple bir çocuğun küçüklüğünde aldığı ilk intibalar bütün ömrünce devam eder.

Sağlıklı bir toplum; bedensel, ruhsal, sosyal yönden sağlıklı bireylerden oluşur. Bireylerin tüm yönleriyle sağlıklı olabilmesi ise, çocukların çok yönlü gelişimine ve eğitimine önem vermek ve kaynak ayırmakla mümkündür. Yatırımların en etkilisi çocuklar için yapılan yatırım olduğu muhakkaktır. Çünkü her yönden sağlıklı yetişmiş bir çocuk, gelecekte yaratıcı, üretici, çok yönlü düşünebilen, yaratıcı ve bilimsel problem çözme gücü yüksek, etkili iletişim kurabilen kendisi ve çevresiyle barış içinde yaşayabilen, gizil güçlerini en etkili bir biçimde kullanabilen, kendisini gerçekleştirmiş mutlu bir yetişkin, hak ve sorumluluklarını bilen nitelikli bir vatandaş olacaktır. Sağlıklı yetişmiş çocuk değer yaratmaya adaydır. Toplumun gelişebilmesi, sağlıklı bireylerden oluşması ile mümkündür. Sağlıksız ve nitelikli eğitimden yoksun çocuk ise, toplumun mutsuzluk kaynağıdır ve gelişmesini önleyecek en önemli faktördür.

Maalesef dünyadaki tüm çocuklar aynı imkâna sahip değiller. 100 milyonu aşkın çocuk ilköğretimden yoksundur. Bunların 60 milyonu ise kız çocuktur. 100 milyondan fazla çocuk ve çok sayıda yetişkin temel eğitim programlarını ya tamamlayamamakta ya da temel bilgi ve beceriden yoksun olarak mezun olmaktadır.

Tüm ulusların çocukları aynı haklara sahip olması evrensel anlamda sözlü ve yazılı yapılan anlaşmalarla sabitlenmiştir. Çocuk Hakları Evrensel Bildirimi bunların başında gelmektedir. Bildirinin “6. maddesinde; Çocukların yaşamını korumak herkesin ilk görevidir. Yaşamak her çocuğun en temel hakkıdır, madde 12. Beni ilgilendiren konularda benim de görüşlerim alınır. Büyükler beni dinlerler. Düşüncemi öğrenmeye özen gösterirler.” kanımca en önemli maddesi: Çocuklar onurlu ve saygın birer insandır. Hiç kimse onların onurlarını kıramaz, onları küçük düşüremez, yaşadığı konut ve kurumundaki özel yaşantısına karışamaz. Bu haklarımız yasalarla korunur(Madde 16).

Çocuktan sevgi esirgenmemeli, ailesi olmayan ve yoksul çocuklara özel ilgi gösterilmeli, sosyal yardım ve korunma konusunda çocuk ilk düşünülen olmalı ve çocuk her tür kötülük ve sömürüden korunmalıdır.

Mustafa Kemal Üniversitesi olarak bir zamanların çocuklarına kucak açmanın huzuruyla, bugünden itibaren çocukların yeryüzündeki en değerli ve en hassas varlıklar olduğunun bir an olsun unutulmadan gereken ilgi, alaka, güven, huzur, sağlık ve eğitim ortamlarının oluşturulması umuduyla bütün çocukların ve çocuklar için çalışmalar yapan kurum ve kuruluşlarda çalışan ve gönüllü olarak yardım ve destekte bulunan duyarlı insanların Dünya Çocuk Hakları Günü''nü kutlarım” dedi.

(Haber Merkezi)
 

Şenköy, özgün dokusuna kavuşturulacak
Hatay Valiliği koordinesinde İl Özel İdare''nin desteğiyle hayata geçirilen sokak sağlıklaştırma projesi ile sokaklar özgün dokusuna kavuşturulacak.

Şenköy Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile Şenköy Beldesi, Cumhuriyet Mahallesi''nde bulunan toplam uzunlukları 980 metreyi bulan, Şehit Abdullah Küçük, Nazım Okşarel, Dostlar, Dolaşık, Şehit Abdülkerim Dönmez sokakları ile Nos Çıkmazı ve Ethem Güven Alanı''nda bulunan tescilli veya tescilsiz tüm yapılara ve sokak elemanlarına müdahale edilerek sokaklar özgün dokusuna kavuşturulmuş olacak.

Proje kapsamındaki çalışmaları yerinde görmek Şenköy Beldesi''ne giden Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, ilgililerden bilgi aldıktan sonra projeyi belde halkı ile paylaştı.

Vali Lekesiz, Şenköy gibi geleneksel sivil mimari özellikler taşıyan evlerin, yapıların ve binaların olduğu yerleşim yerlerinin günümüzde maalesef fazla kalmadığını, ifade ederek, şu açıklamalarda bulundu: ''Bir zamanlar bizim öyle şehirlerimiz ve beldelerimiz vardı ki, buradaki mekan ilişkileri, insanların kederde ve tasada bir ve beraber olmasını adete zorlayan bir mekan ilişkisiydi.

İşte Şenköy gibi bölgelerimizi yeniden ayağa kaldırıyoruz ki, bu kültür mirası da ayağa kalksın, canlansın.

Bu kapsamda yaklaşık bir buçuk yıldır devam eden ve 125 bin liraya mal olan Şenköy Sokak Sağlıklaştırma Projesi''nin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''ndan geçtiğini, ihalesinin yapıldığını ve yaklaşık 2 buçuk milyon liraya mal olacak çalışmalar başlatıldı, 2013 yılı sonunda da tamamlanacak

Birkaç yıl içerisinde burası yerli ve yabancı ziyaretçilerin konaklayabileceği önemli bir turizm merkezi olacak. Bu durum şüphesiz hem sosyal ve kültürel ilişkiler hem de ekonomik katkı açısından önemli. Burası çok canlı bir hale gelecek. Emeği geçen herkese teşekkür ederim'' dedi.

Ziyarete, Şenköy Belediye Başkanı Mustafa Sayın, İl Özel İdare Genel Sekreteri Muhittin Şahin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Yavuz Açıkbaş, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ümmühan Eryurt ile diğer ilgililer katıldı.

(Haber Merkezi)
 

MULLAOĞLU: CHP BİRLİK İÇİNDEDİR
CHP Hatay milletvekili Av. Servet Mullaoğlu, parti olarak Hatay''da birlik ve beraberlik içinde olduklarını açıkladı.

Mullaoğlu, yayınladığı yeni yıl mesajında şu görüşlere yer verdi:

“Milletvekillerimiz, İlçe Başkanlarımız, Belediye Başkanlarımız, İl Genel Meclis Üyelerimiz ve İl Örgütümüz bir araya gelerek, yerel seçimlere yönelik çalışmaların nasıl yapılması gerektiği tartışılmıştır.

Yapılan toplantıda eleştiri ve özeleştiriler yapılmış, bütün sorunlar teker teker ele alınarak tartışılmış ve çözümlenmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi tek yürek olmuştur. Bu durum örgütümüzde ve tabanımızda büyük bir mutluluk yaratmıştır. Bu toplantının gerçekleşmesine katkısı olan başta Milletvekillerimize, İl Örgütüne, İlçe Başkanlarına, Belediye Başkanlarımıza ve İl Genel Meclis Üyelerine çok teşekkür ederim. Bu birlik ve beraberliğimizin getireceği başarıları hep birlikte yaşayacağız.

Bu birlik ve beraberliğin verdiği güzel duygularla başta geçmişten bugüne kadar partimizde görev yapmış, partimizi desteklemiş olan herkesin ve bütün halkımızın yeni yılını kutlar, yeni yılın bölgemize barış, ülkemize huzur ve mutluluk getirmesini dilerim.” (Haber Merkezi)
 

Emniyet, suç oranını indirmeye çalışıyor
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü sosyal projeler yapmaya devam ederek toplumdaki suç oranını en aza indirmeyi amaçlıyor.

Toplumlarda suç oranını en aza indirmeyi amaçlayan emniyet yetkilileri lise öğrencilerine okullarında vermiş olduğu konferansı daha güzel sunmak, çekici hale getirmek ve farklı yerler gezip görebilmeleri adına bu seferlik Güngör Ottoman Palace otelde gerçekleştirdi.

90 öğrenci, 5 öğretmen ve 5 emniyet yetkilisi ile otele gelen gruba otel yetkilileri tarafından otel ile ilgili bilgiler verilerek otelin bazı kesimleri gezdirildi.

Güngör Ottoman Palace otel mimari yapısı, Osmanlı tarihindeki padişah resimleri, salonlarda kullanılan Osmanlı padişahlarının isimleri öğrencilerin ilgisini çekti.

Daha sonra konferans salonuna alınan öğrencilere; emniyetin uzman personeli komiser Özcan Karakuş ''Gençlik ve Güvenli Gelecek'' konulu söyleşide bulundu.

Söyleşinin konusu gereği, sunulan slaytlarda insanlığın önemi, insanlar arasında din, dil, ırk ayrımının yapılmaması gerektiği, sevgi ve saygının ne kadar önemli unsurlar olduğuna dair videolar ve fotoğraflar paylaşıldı.

(Haber Merkezi)
 

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz:Yenilenmeyen yenilir

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz Sağlık Bakanlığı''ndaki yeniden yapılanma kapsamında Antakya Devlet Hastanesi hastane yöneticisi görevine geçen Bayram Kerkez ve Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü''ne atanan Ümit Mutlu Tiryaki''yi makamında kabul etti.

Vali Lekesiz kabulde yaptığı konuşmada dünyadaki gelişmeleri göz ardı etmeden kendimizi yenilemek durumunda olduğumuzu belirterek Yenilenmeyen yenilir” dedi.

Vali Lekesiz ziyarette yaptığı konuşmada şu açıklamalarda bulundu: ''Dünyadaki gelişmeleri göz ardı etmeksizin kendinizi yenilenmek durumundasınız. Yenilenmeyen yenilir. Dünyadaki bu gelişmeler karşısında yönetimin sadece yapısı değil, aynı zamanda paradigmaları da değişiyor. Sağlık Bakanlığımızdaki yeni yapılanma da bu anlayışın sonucudur. Kamu yönetimi mi özel sektör yönetimi mi tartışmalarında halka karşı sorumluluğun daha üst düzeyde olduğu, rahatın yerine rekabetin hakim olduğu, halka karşı kamu görevlilerinin kendilerini doğrudan sorumlu hissettiği bir anlayış yerleştirilmeye çalışılıyor. Yeni yapılanma çerçevesinde vatandaşlarımızın da ''Sağlık hizmetleri çok daha üst noktaya sıçradı, hizmet çıtası daha da yükseldi'' demeleri lazım. Sizlerden bunu bekliyorum. Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da vatandaşa verilen hizmette her zaman yanınızda olduğumu belirtmek isterim.'' dedi.

Hatay Halk Sağlığı Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki, Hatay Valiliği''nin de desteği ve işbirliği içerisinde koruyucu sağlık hizmetleri, talasemi ile mücadele ve alanlarını ilgilendiren diğer konularda güzel hizmetlere imza atacaklarını ifade ederek, kabulden dolayı Vali Lekesiz''e teşekkür etti.

(Haber Merkezi)
 

Kılınç: Yeryüzünün mazlumları her zaman Müslümanlar olmuştur
Eğitim-Bir-Sen Hatay Şubesi Kadınlar Komisyonu adına Firdevs Kılınç, dün Ulus Alanında düzenlediği basın açıklamasında; “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü''nde yeryüzünün mazlumları her zaman Müslümanlar olmuştur.” dedi.

Eğitim-Bir-Sen Hatay Şubesi Kadınlar Komisyonunun düzenlediği basın açıklamasına Eğitim-Bir-Sen Hatay Şube Başkanı Cevat Önal ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Kadınlar Komisyonu Adına bir açıklama yapan Firdevs Kılınç; “Özgürlük” Diyoruz. Biz gerçek anlamda “özgür bir toplumda” düşünce ve inançlardaki çeşitliliğin, fikirlerin zenginlik olduğuna inanıyoruz. Bunun için hiçbir otoritenin toplumsal dokuya müdahale etmemesi, insanları ötekileştirmemesi gerektiğine inanıyor, çalışma hayatının dışına itilen başörtülü kadınlara özgürlük istiyoruz.

“Eşitlik” Diyoruz. Biz eşitlikten, insanların kategorize edilmemesini; başarılı olmak için fırsat ve imkânların herkese eşit bir şekilde sunulmasını anlıyoruz. Kadın erkek eşitliğini değil, kadınkadın eşitliğini istiyoruz. Kamusal alan yalanına bir an önce son verilerek devletin bütün vatandaşlarının meşru haklarını iade etmesini, özde ve sözde vatandaş ayrımına biran önce son vermesini istiyoruz.

“Adalet” Diyoruz. Biz adaletin, ödül ve ceza dağıtımıyla ilgili olduğuna, bunun için de her insana hak ettiği şeylerin verilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Biz adaletin sadece maddi olgularla sınırlı olmadığını düşünüyor; adaletin de, özgürlük ve tüm insan hakları gibi dağıtılmasının mümkün olduğunu biliyoruz. Başörtüsünün siyasi simge değil, İnancımızın gereği olduğunu haykırıyoruz. Karşısında duran zihniyetinde bunu böyle bilmesini istiyoruz.

Özgürlük, eşitlik ve adaletin sürgün edildiği her yerde, acıya maruz kalanlar en çok kadınlar ve çocuklar olmuştur. Bütün kirli hesaplar en çok onları vurmuştur. Onlarca yıldır; dinsiyaset, gelenekmodernlik, din-devlet gerilimlerinin kurbanı çoğu kez kadınlar olmuştur. Dün üniversiteye gittiğimizde bizi ikna odalarıyla karşılayanlar, bir kalbimizin, bir insanlık onurumuzun olduğunu düşünmeden ilkel öfkeleriyle bize diz çöktürmeye çalıştılar. Karanlık, kibirli güç odakları çıkarlarını korumak için zorunlu gördükleri çatışma için, inancımızın gereği olan başörtüsünü, daha derinlerde aklımızı, kalbimizi ve inancımızı kavgalarının ortasına atmaktan çekinmediler. Toplumsal hayatın hiçbir aşamasında sorun olarak görülmeyen baş örtüsü, çalışma hayatında sorun olmaktan çıkarılmalıdır.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü''nde yeryüzünün mazlumları her zaman Müslümanlar olmuştur. Filistin''den Arakan''a, Bosna''dan Suriye''ye,Irak''tan Afganistan''a Dünya''nın her yerindeki mazlum halkların durumu görmemezlikten gelinmemelidir. Dışarıda ve içeride hiç kimsenin inancından, giyiminden, düşüncesinden dolayı kınanmadığı yeni bir dünya istiyoruz.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)
 

Süt üreticilerinden tepki
Hatay Süt üreticileri ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, firmaların süt fiyatını düşürmesine tepki gösterdi.

Firmaların neye dayanarak süt fiyatlarını indirdiklerini bilmediklerini belirten Hatay Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cengiz Zobu ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Hatay İl Başkanı Yıldıray Sumaytoğlu, üreticilerin mağduriyetinin giderilmesini istedi.

Sumaytoğlu ve Zobu konu ile ilgili yaptıkları yazılı açıklamada şu bilgilerde bulundular: ''Ulusal Süt Konseyi''nin ülke genelinde uyguladığı 0,90 kuruşun altında süt satılmayacak uyarısına karşı bölgemizde faaliyet gösteren ve bölgemizde süt alımı yapan büyük firmalar kendi aralarında bir araya gelerek süt fiyatını Aralık ayı itibari ile düşürdüğünü açıkladı. Olmayan sütün veya 2 kilo sütün 1 kilo saman aldığı dönemlerin hesapları yaparak mı sütün fiyatını aşağı çekmeye çalışıyorlar onu anlayalım.

Biz hayvan yetiştirici ve üretici Birlikleri olarak bu sektörde her kesin kazanması hesabını yaparken serbest piyasa sütü tekeline getirip istediği fiyatta satın alma ve satma hakkını kendinde görmektedirler. Unutulmamalıdır ki bu olayın böyle devam etmesi halinde toplayabilecekleri ne de taze çiğ süt ve taze et bulamayacaklar.

Ayrıca devletimiz 2012 yılı Hayvancılık Desteklemesi Tebliğ kapsamında sıcak süte farklı destek, soğuk süte farklı destek uygulaması getirirdi. Firmalar Devletimizin Üretici ve Yetiştiricilere verdiği Desteklemeye mi göz koydular Devletin vermiş olduğu desteği teşviği sütün fiyatını düşürerek mi kendi ceplerine indirmeyi düşünüyorlar bunu anlayalım

Süt üreticilerimizin daha fazla mağdur olamamaları için ürettikleri sütün daha kaliteli bir şekilde tüketicilere yetiştirebilmesi için birlik başkanlarımız biran önce il ve İlçelerimizde soğuk süt zinciri oluşturmamız gerekmektedir. Üreticilerimizin bilinçlenip sütlerini soğuk süt zinciri kapsamındaki toplayıcılara vermeleri üreticilerin toplayıcılarını bu yönde uyarmaları gerekir ki soğuk süt desteğinden faydalana bilsinler. Temmuz-Ağustos-Eylül dönemlerini kapsayan süt teşvikleri soğuk süte verilen desteğin 2 kat fazlası(0,80 Krş) olarak Bakanlık tarafından üreticilere ödenmiştir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına teşekkür ederiz.

Süt fiyatlarının aşağı çekilmesi akıllarımıza soru işareti getiriyor. Yazın kaliteli olan sütlerimiz, kışın mı kalitesiz oluyor. Firmalara buradan soruyoruz.

Geçen sene sütün litresi 70 kuruşken samanın kilosu 40 krş. Bu sene sütün litresi 65 Krş''a indirirlerken samanın fiyatı bu sene 1 lira oldu. Bu durumda üreticinin ayakta durması beklenemez. Bu yıl yurt dışından saman ithal edildi. Bu nedenle saman fiyatı tavan yaptı. Bunun da süt üreticileri ve damızlık yetiştiricileri için hiç iyi olmayacağı gün gibi aşikârdır. Bu soruna bir an önce çözüm bulunup mağduriyetlerin kaldırılacağına inanıyoruz” dediler.

(Haber Merkezi)
 

Antakya Belediyesi & Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle düzenlenen HATMEK YETİŞKİN EĞİTİM KURSLARI'NA 321 KİŞİ KATILDI

Antakya Belediyesi HATMEK “Hatay Mesleki Eğitim Kursu” Projesi kapsamında Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile işbirliği içinde 8 ayrı branşta düzenlenen “Yetişkin Eğitimi Kursları''na” vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Kursiyerlere Antakya Belediyesi Semt Pazarı Kompleksi''nde özel tasarlanan ve oluşturulan üç ayrı sınıfta verilen kurslarda 321 kursiyer eğitim görüyor.

Web tasarımı kursu, Günlük İngilizce Konuşma kursu, On Parmak Bilgisayar Yazımı kursu, Gümüş Takı Tasarımı kursu, Ev Aksesuarları kursu, Moda Tasarımları Kursu, El Sanatları ve Organik Pamuk Dokumacılığı kursu olmak üzere 8 ayrı branşta düzenlenen yetişkin eğitimi kurslarında Halk Merkezi''nden 6 uzman öğretmen ve ayrıca 2 usta öğretici ile haftanın 7 günü eğitim veriliyor.

Açılan kurslarda özellikle Ev aksesuarları ve moda tasarımı bölümlerinde Amik Ovası''nın organik pamuğundan üretim yapılması hedeflenerek şehrimizin tanıtımı, kent ekonomisine katkı sağlanması, yöresel değerlere sahip çıkılması ve bu değerlerin gelecek nesillere aktarılması amaç ediniliyor. Kadınlar başta olmak üzere dileyen herkesin katılım gösterebildiği, istihdam, el becerisi, iş alanı, sosyalleşme, ekonomik gelir elde etme gibi birçok imkânlar sağlayan kurslara Antakya Belediyesi''nce özel ilgi gösteriliyor ve tam destek sağlanıyor.

Antakya Belediyesi''nden yapılan açıklamada; kursların ortalama 3''er aylık dönemler halinde devam edeceği, kursların bitiminde yeni dönemin yeniden başlayacağı, böylelikle yıl boyunca kursların aralıksız süreceği, kurslardan elde edilecek ürünlerin sergileneceği ve satışa sunulacağı, elde edilen gelirden kursiyerlere maddi imkân sağlanacağı, ayrıca kurslar sonunda katılımcılara eğitim sertifikası verileceği de vurgulandı.

Kurslara katılım göstermek isteyen vatandaşların ve kursiyerlerin başvurular ve kurs programı hakkında daha detaylı bilgi için Antakya Semt Pazarı Kompleksi''nde bulunan kurs merkezine başvurabilecekleri, kurs merkezinin 214 07 82 nolu telefonunu arayabilecekleri, ayrıca belediyenin www.antakya.bel.tr resmi internet sitesinden faydalanabilecekleri belirtildi.

(Haber: Ömer Gülistan)
 

KARDEMİR KARABÜK'TE YETKİ ÇELİK-İŞ SENDİKASININ
Türk Metal Sendikasının itirazı ile iki yıldan beri süren yetki tespit yazısı Çelik-İş Sendikasına verildi.

03.09.2010 tarihli başvuru sonucu Çalışma Bakanlığı tarafından Kardemir Karabük işyeri ile ilgili yetki tespit yazısı, Çelik-İş Sendikasına verildi. Zonguldak 3.İş Mahkemesinin yetkisi ile Yargıtay tarafından karara bağlandı.

İki yıldır Kardemir işçisine yetkisizlik süreci yaşatanları, Kardemir çalışanları Karabük''ten gönderildiği bildirildi.

(Haber Merkezi)
 

UZUNÇARŞI RESTORASYONUNA ÖNEM VERİYORUZ
Şehrimizin tarihi ve otantik alışveriş merkezi olan Uzunçarşı''da Antakya Belediyesi tarafından başlatılan restorasyon çalışmaları devam ederken, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, çarşı esnafı ile bir araya gelerek Uzunçarşı''da yürütülen restorasyon çalışmaları hakkında istişarede bulundu.

Ziyarette bölge esnafının sorularını yanıtlama imkânı bulan Başkan Savaş, Uzunçarşı Restorasyon çalışmalarının hızla tamamlanarak, tarihi güzellikleri ön plana çıkmış, modern bir çarşı içinde esnafın hizmet sunacağını söyledi.

Uzunçarşı Pöç Kasabı sahibi Haydar Öter''in ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmaya; Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Belediye Meclis Üyesi Tahir Özal, Uzunçarşı Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Sadullah Ergin ile çarşı esnafı katılım gösterdi.

Uzun Çarşı Pöç Kasabı sahibi Haydar Öter''in ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmada, Antakya''ya özgü, yöremizin vazgeçilmez yemek çeşitlerinden biri olan ve Antakyalıların özellikle sabah kahvaltısında tercih ettiği Sakatat (Halevet) yemeği hep birlikte yendi. Savaş, misafirperverliğinden ötürü Pöç Kasabı sahibi Haydar Öter''e, Uzunçarşı Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Sadullah Ergin''e ve çarşı esnafına teşekkür etti.

Görev süreleri boyunca hesap verebilen, katılımcı ve şeffaf belediyecilik anlayışını benimsediklerini dile getiren Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş ''Tarihi Uzun Çarşı''da yürütülen restorasyon çalışmaları şehrimiz adına oldukça önem taşıyan projelerimizden biri. Projeyle birlikte Uzun Çarşımız hem tarihi özelliklerini koruyacak hem de modern bir görünüme kavuşacak. Yapılan çalışma, kent turizmine ve özellikle bu çarşıdan ekmeğini kazanan esnafa büyük katkı sağlayacak. Çankaya ve Örnek sokakta, Uncular sokakta, Arzuhalciler bölgesinde restorasyon çalışmalarını tamamladık. 3,5 km. uzunluğundaki tarihi uzun çarşımızın üst örtü, sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme projesinin ilk etabı Kurtuluş Caddesi Uzunçarşı girişinden Tayfur Sökmen Caddesi''nin kesiştiği noktaya kadar olan 90 metrelik kısımda 1.etap restorasyon çalışmaları hızla sürüyor. Görev süremizde yaptığımız altyapı Antakya''dan Mersin yani 250 km. mesafedir. Bu rakam bile zannediyorum hizmet anlayışımızı tek başına anlatmaya yeterli bir göstergedir. Bu hizmetleri sizlerden aldığımız destek, moral ve motivasyonla hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Büyük bir gelişim ve dönüşüm içinde bulunan şehrimizi koşar adımlarla geleceğe hazırlıyoruz. Bu tür buluşmalarla toplumun dinamiklerini oluşturan sizlerin öneri, fikir ve görüşlerini alıyoruz. Şehrimizi daha iyiye, daha güzele hazırlamak için tüm gücümüzü seferber ediyoruz.” dedi.

Uzunçarşı Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Sadullah Ergin ve çarşı esnafı, Belediye Başkanı Savaş''ın yapmış olduğu toplantı ve esnafı bilgilendirmesinden dolayı teşekkür ederek, tarihi mekânların canlandırılması ve kent turizmine kazandırılmasında büyük hamleler gerçekleştirildiğini ve gerçekleştirmeye devam ettiğini kaydetti.

Belediye Başkanı Savaş, Pöç Kasabı''nda Uzun Çarşı esnafıyla gerçekleşen buluşmanın ardından hep birlikte yine Uzunçarşı içinde yer alan ve esnafın seyrek faaliyet gösterdiği Kadir Yılmaz Pasajı''nda incelemelerde bulundu.

(Haber Merkezi)
 

Hikmet Sağıroğlu, Taraftarlar Derneğini ağırladı
Spor camiasının tanınmış simalarından Hatayspor''un uzun yıllardır gönüllü amigoluğunu yapan Hikmet Sağıroğlu, bir süre önce açtığı çay ocağında Hatayspor Taraftarlar Derneği yönetim kurulunu ağırladı.

Hatayspor sevdalısı ve fanatiği olan Sağıroğlu''nun açtığı çayocağı Bordo-Beyaz renklerle ve Hatayspor''un posterleri ile güzel bir görüntü içinde.

Taraftarlar Derneği Başkanı Sadullah Ergin, Başkanvekili Mahmut Çelikel, Kurucu Başkan Mehmet Deviren, dernek yönetim kurulundan Hasan Pembecioğlu, Mehmet Yurdsever, Mutlu Deviren, Aykut Doğru, Faik Özkaya, Tahsin Bekler ve Murat Çapar''ı en iyi şekilde konuk eden Hikmet Sağıroğlu, tüm sporseverleri Kanatlı Mahallesi Yurtman Sokak Hakan Apartmanı altında bulunan çay ocağına beklediğini açıkladı.

Çay ve kahvelerin içildiği sohbette Bordo-Beyazlı renklere gönül veren taraftarlar, bol bol Hatayspor''u konuşarak ilk yarıyı değerlendirdiler. Sıcak ve samimi ortamda bir araya gelen Taraftarlar Derneği yönetimi, bu güzel ortam için Hikmet Sağıroğlu''na teşekkür ettiler.

(Haber: A.Vahit Güraslan)
 

Vali Lekesiz'den polis ve askere övgü VATANDAŞIN HUZURU İÇİN FEDAKÂRSINIZ

Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, yılbaşı gecesi İl Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü''nde düzenlenen yeni yıl programına katıldı.

Vali Lekesiz, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı''ndan polislerimizin ve askerlerimizin katıldığı gecede, yeni umutlarla ve yepyeni beklentilerle dolu 2013 yılını onlarla birlikte karşılamaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Saatler gece yarısını gösterdiğinde görevleri başında olan güvenlik güçlerinin yeni yılını telsiz mesajı ile kutlayan Vali Lekesiz, 2012 yılında vatandaşımızın huzur ve güveni için büyük bir fedakârlık gösteren tüm güvenlik kuvvetlerimize teşekkür etti.
Vali Lekesiz, ''Bir yılı geride bıraktık, 2013 yılının ilk dakikalarına girdik. Sevginin ve hoşgörünün merkezi ilimizde, 2012 yılında ilimiz genelinde tüm güvenlik kuvvetlerimiz vatandaşımızın huzur ve güveni için büyük bir fedakârlık gösterdi. Bu anlamda oldukça başarılı bir yılı geride bıraktık. Aynı başarılı çalışmalarınızın 2013 yılında da devam edeceğine yürekten inanıyorum. Bu zor görevi icra ederken aile hayatınızdan, konforunuzdan büyük ölçüde fedakarlık ettiniz. Elbette bunun farkındayım. Devletimiz adına hizmetleriniz için hepinize teşekkür ederim. 2013 yılının sizler için, aileniz, milletimiz için sağlıklı, huzurlu, başarılı bir yıl olmasını diler hepinizin gözlerinden öperim.''dedi.

İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç da, bu güzel geceyi kendileri ile paylaşan Vali Lekesiz''e teşekkür etti.

Konuşmaların ardından polis memurlarının seslendirdiği birbirinden güzel parçalarla yeni yıla merhaba diyen protokol üyeleri, emniyet ve jandarma mensupları birlik ve dayanışma içinde bir gece yaşadılar.

(Haber Merkezi)
 

Çelikİş Sendikasına nezaket ziyaretleri
Bir süre önce genel kurulunu gerçekleştirerek, yeni yönetimini seçen Çelikİş Sendikası İskenderun Şube yönetimine nezaket ziyaretleri devam ediyor.

Çelik İş Sendikası Başkanı Metin Önde ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret eden Ekinciler Holding Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi Recep Ekinci, “Çelik İş sendikasını Cengiz Gül ile tanıdım. Sendikayı bana sevdiren O''dur. Hiç unutmam genel grev nedeni ile bizim işçileri de greve götürürken, istemeye istemeye götürdüğünü gördüm. Greve gidiyoruz ama keşke fabrika çalışsa görüntüsü uyandırdı bende. Biz buraya fabrikayı batırmak için değil, tek örgütlü yerimiz Ekinciler olsa greve gitmezdik. Rızk kapınız burası sendika değil demişti. Çünkü bizim fabrikada işçilerin hakkı sonuna kadar veriliyordu” dedi. Çelik iş sendikasının fabrikalarında örgütlenmesine duyduğu memnuniyeti de ifade eden Ekinci, “Sendika aleyhimize değil! Çalışanların tek bir yönden yönetilmesidir. Çalışanlar sorunlarını tek tek yanıma gelip anlatacaklarına tek önder ile gelip sıkıntı ve taleplerini anlatıyorlar. Bu bizim için daha iyi oldu. Sendika fabrikamıza güzel şeyler ekti. Sendika ile ilgili hiçbir şikâyetimiz yok. İşçi sadakat, işveren de vefa göstermesi gerekir” diye konuştu.

Çelik İş Sendikası Başkanı Metin Önde''de yaptığı konuşmada, “Recep Ekinci gibi İskenderun''da birkaç işverenini çoğalması en büyük temennimizdir. Sizin olduğunuz yerde huzur ve güven içerisinde çalışma var demektir. Bu duruş ve yapınızda dolayı size bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

(Haber Merkezi)
 

TÜMOK'TAN SPOR KÜLTÜRÜ VE OLİMPİK EĞİTİM PROJESİ
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TÜMOK) “Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu” tarafından Milli Eğitim Bakanlığı''nın desteğiyle yürütülen ilkokul 4.ve 5. sınıf öğrencilerine yönelik “SPOR KÜLTÜRÜ VE OLİMPİK EĞİTİM PROJESİ” sunumu 47 Aralık 2012 tarihleri arasında ilimizde düzenlenecek.

Projenin amacı, Profesyonel sunucu ve sevilen maskot ''OLİ'' ile spor kültürünü, Olimpiyat oyunlarını ve felsefesini, Fair Play''i, sağlıklı beslenmeyi, çevre duyarlığını çeşitli videolar, çizgi filmler, küçük yarışmalar, renkli görsellerle interaktif olarak anlatmak olacak.

4 gün sürecek bu aktivitenin ilki 4 Aralık Salı (Bugün) saat:09.30''da Antakya Kültür Merkezinde yapılacak. Yaklaşık 4.000 öğrenciye konu ile ilgili sunumlar yapılacak. Bu sunumlar esnasında öğrencilere küçük hediyelerde verilecek.

(Spor Servisi)
 

Ayakkabıcılık önemli bir sektör
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, ayakkabı imalatçı esnafını ziyaret ederek, esnafın sorunlarını ve isteklerini yerinde inceledi.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz dün, beraberinde Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Kadir Teksöz, Antakya Ayakkabıcılar Odası Başkanı Gökhan Oral ile birlikte, eski tabakhane civarında bulunan ayakkabı imalatçı esnafıyla bir araya geldi.

Vali Lekesiz de ziyarette yaptığı konuşmada; “Antakya''da ayakkabıcılık sektörü önemli bir sektör. Türkiye''de, bilinen marka ayakkabılar Antakya''da üretiliyor. Antakya''da 650''ye yakın ayakkabı imalatçısı esnafımız var. Ayakkabı imalatçısı arkadaşlarımız zor şartlarda imalat yapıyor ve fiziki şartları uygun değil. Ayakkabıcılar sitesi için çalışmalar süratle yapılıyor. Bir site içinde bir araya gelmeleri çalışma koşullarını da iyileştirecektir. Site bittiği zaman Hatay kendi ayakkabı markasını da oluşturacaktır.” dedi.

HESOB, Başkanı A. Kadir Teksöz''de yaptığı konuşmada; “Sayın Valimiz esnafın sıkıntılarını ve sorunlarını yakından takip ediyor. Her zaman kapısını esnafımıza açtığı için Sayın Valime teşekkür ederim.” dedi.

Ayakkabıcılar Odası Başkanı Gökhan Oral''da; “Antakya''da ayakkabıcılık mesleğinin geçmişi 300 yıla dayanıyor. Son on yılda ayakkabıcılık sektöründe büyük sıçramalar oldu. 650’ye yakın işletmemiz var. Esnafımız zor şartlarda üretim yapıyor bizde işçilik çok ucuz. Yeni sanayi sitemizin tamamlanması ile üretimimiz % 50 artacak ve 10 bin kişilik istihdamımız 15 bine çıkacaktır.

En büyük sıkıntımız Hatay''da bir marka çıkaramadık. Yeni sanayi sitemizde bir bütünlük içinde çalışarak bir markalaşma çalışması sağlayacağız. Dericilik sektörü de bitme aşamasında. Dericilik sektörünü ayağa kaldırmak için çok ciddi bir çalışma yapmamız gerekir. Bu sektörün ileriye dönük kalkınması için elimizden gelen çalışmaları yapacağız. Sayın valimize bizlere gösterdiği desteklerden dolayı teşekkür ederim.” dedi.

Konuşmaların ardından, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz ve beraberindeki heyete şeker hastaları için özel olarak imal edilen ayakkabı hakkında bilgi verildi.

(Haber: Hasan KAYA)
 

ATATÜRK CADDESİ ESNAFI'NDAN BAŞKAN SAVAŞ'A HİZMET TEŞEKKÜRÜ
Atatürk Caddesi''ni Güzelleştirme ve Koruma Derneği yönetimi Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş''a nezaket ziyaretinde bulundu.

Geçtiğimiz yıl kurulan ve yaklaşık 1 ay önce olağan genel kurul sonrası yeni göreve seçilen Bekir Gürler başkanlığında oluşan yönetim kurulu üyeleri Belediye Başkanı Savaş''ı ziyaret etti.

Ziyarete Atatürk Caddesi Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Bekir Gürler, dernek yönetim kurulu üyeleri Mustafa Ocak, Ayhan Özat, Mehmet Özal, Murat Tokdemir ve Hatice Güzel katılım gösterdi.

Atatürk Caddesi Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Bekir Gürler ziyarette yaptığı açıklamada; “Öncelikle Sayın Başkanımıza Atatürk Caddesi''nde yürüttüğü hizmetlerden ötürü teşekkür ediyoruz. Alt ve üst yapı çevre düzenleme çalışmaları çerçevesinde caddemizde güzel düzenlemeler gerçekleştirildi. Cadde üzerinde özellikle eski adliye binasının yerine yapılan Antakya Mahfeli tesisi de tamamlandığında caddemiz tam anlamıyla güzel bir görünüme kavuşacak. Bizlerde dernek olarak yürütülen bu çalışmalara ve hizmetlere elimizden gelen desteği vermek istiyoruz. Bu konuda dernek olarak birçok projemiz var. İlk olarak yakın zamandaki projemizi uygulamaya geçireceğiz. Yılbaşında Atatürk Caddesi''ni güzel bir şekilde süsleyip, ışıklandırarak, havai fişek ve değişik gösterilerle adeta bir panayır caddesi haline kavuşturmak istiyoruz. Bu sayede hem kent insanımıza güzel bir ortam sunmak hem de caddeye eğlenmeye, alışveriş yapmaya gelen insanlarımızla cadde esnafımıza katkı sağlamayı amaçlıyoruz.” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Bekir Gürler başkanlığında göreve yeni seçilen Atatürk Caddesi''ni Güzelleştirme ve Koruma Derneği yönetim kurulu üyelerini tebrik etti. Savaş; dernek yönetiminin yılbaşında Atatürk Caddesi''nde gerçekleştirmeyi düşündüğü projeyi gönülden desteklediklerini, bu konuda gereken desteği sağlayacaklarını ifade etti. Belediye Başkanı Savaş, eski Adliye binası yerinde yapımı devam eden Antakya Mahfeli Tesisi''nin kısa zamanda tamamlanarak otopark problemine çözüm olacağını ve bu otoparkın 450 araç kapasitesine sahip olduğunu belirtti. Göreve geldiklerinde Atatürk Caddesi''nde yağmur suyu kanalının bulunmadığını tespit ettiklerini ve caddenin bu önemli altyapı sorununu çözüme kavuşturduklarını, orta refüjü kaldırdıklarını, Tedaş ve Telekom''a ait görüntü kirliliğine sebebiyet veren kabloları yer altına aldırdıklarını, caddeye doğalgaz hattı döşediklerini ifade etti.

Caddenin asfaltlamasını yaptıklarını ve tek yön uygulaması başlatıldığını ifade eden Belediye Başkanı Savaş, üst yapı çevre düzenleme çalışmaları çerçevesinde caddenin her iki yakasının kaldırımlarını dekoratif taş ve bordür fabrikasında özel kalıp ve desenlerle üretilen, aynı zamanda görme ve fiziksel engelli vatandaşlarımız için özel tasarlanmış kaldırımlarla yenilediklerini, bu çalışmaları yürütürken üst üste 3 kat yapılmış ve kalınlığı 80 cm''e ulaşan eski kaldırımlarla karşılaştıklarını vurguladı. Alt ve üst yapı çalışmaları tamamlanan caddeye süs havuzları yaptıklarını, yeşil alan düzenlemeleri gerçekleştirdiklerini, caddeye modern görünümlü aydınlatma direkleri monte ettiklerini, estetik ve güzel bir görünüm katması amacıyla bu direklere ayyıldız ve yaprak figürlü süs ışıklar eklediklerini, PTT önünde güzel bir yeşil alan düzenlemesi yaptıklarını, tüm bu yapılan çalışmalar sonunda caddenin şehrimize, hemşerilerimize, cadde sakinlerine yakışır modern bir hale dönüştürüldüğünü belirtti.

(Haber Merkezi)
 

KOM’DAN TACİRLERE DARBE


Antakya’da uyuşturucu satıcılarına yönelik düzenlenen operasyonda 460 gram esrar ele geçirilirken 10 kişi de gözaltına alındı
 

İlimizin yarısı tarım arazisi
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, Hatay ilinin toplam yüzölçümünün yarısının tarım arazisi olduğunu belirterek bu konuda önemli hizmetler yapılması gerektiğini açıkladı.

Tüfekçi, Hatay Fm''de Ayhan Gümüşsoy ile Hatay Gündemi programına konuk olarak özetle şu açıklamalarda bulundu: “Tarım kenti olan Hatay''ın toplam yüz ölçümü 540 bin hektardır, bu arazinin büyük çoğunluğu 270 bin hektarı tarım arazisidir. Çeşitlilik ve toplam üretim olarak tarımsal yüksek potansiyele sahibiz. Neredeyse yılda üç ürün alabileceğimiz verimli topraklara sahip amik ovamızda, birçok tarla sebze ürünleri yetişmektedir. Amik ovasının tamamı sulanamasa da büyük bir bölümü sulanabilir durumda. Bu arazilerin daha verimli hale gelmesi için sulanabilir arazilerin miktarını arttırmamız gerekiyor.

Suriye''deki olaylardan dolayı her sektör etkilendiği gibi tarım sektörümüzde olumsuz etkilendi. Burada üretilen ürünlerin ihracatı yapılabilmesi için sınır kapıları kaplı olduğundan ihracat noktasında sıkıntılar var. İskenderun limanından ro-ro seferleriyle maliyeti biraz yüksek olsa da ihracat yapılmaya çalışılıyor.

Sınır kenti olduğumuz için hayvan kaçakçılığı ile ilgili geçmişte de sıkıntılarımız vardı bugünde kısmen sıkıntılar var. Hayvan sağlığı şubelerimiz aracılığıyla haftanın belli günlerinde gerek jandarmayla gerek emniyet güçlerimizle beraber rutin kontrollerimizi yaparak hayvan kaçakçılığına müsaade etmiyoruz.

Çiftçilerimizin en büyük şikâyetleri girdi maliyetlerin yüksekliğidir. Buna bizim müdahale edebileceğimiz bir durum değil. Biz mevcut üretim modelinin şeklini ne kadar iyi hale getiririz bunun çabasındayız. Geçmişte yaşanan o kredilerle beraber hayvan fiyatlarının yükselmesi suni bir yükselmeydi. Yani o dönemde, yatırımda bulunmamayı akıllıca bir tavır olarak görüyorduk. O dönem bunu paylaştığımız çiftçilerimize söyledik. Hayvancılık yapmak isteyen çiftçilerimiz girdi maliyetlerinin yüzde 75''ini yem giderleri oluşturuyor, biz eğer kaba yemimizi üretecek sahamız, yem bitkileri üretecek bir yerimiz yoksa dışarıdan yem satın almakla hayvancılık karlı bir işletmecilik değil.

Mera kanununda mera vasfında olan arazilerin, hangi şartlarda tahsis amacının değişebileceği mera vasfı dışına çıkabileceği yazılmıştır. Bunlardan biri de kamu yararı öngören ve kamu yatırımı olan yerle ilgili taleplerin dikkate alınması ve bu kapsamda mera tahsis amacı değişikliği yapılıyor olmasıdır. Bu konuda mevcut mera kanunu dikkate alınarak izin verilmiş oluyor. Diğer deprem riski göl olma olasılığı gibi konular bizim dışımızdadır.

Gerek desteklemelerde gerekse çiftçi kayıt işlemlerinde biz ilan ettiğimiz tarihlerin ilk gününden itibaren bu resmi işlemlerimizi erkenden yaparsak son güne bırakmazsak bizde o yoğunluğu yıl içerisinde dağıtmış oluruz.

Gıda denetimlerimizde gerek tüketici gerek üreten ve satan işyerlerimizin gıda hijyenine, sağlıklı gıda üretmelerine dikkat etmelerini, denetim elemanlarımıza yardımcı olmalarını ve herhangi bir uygunsuz gıda tespit edilmesi durumunda vatandaşlarımızın alo 174 gıda şikâyet hattına bildirmelerini istiyoruz. Bu ay içerisinde tüm köylerimizde gerçekleştireceğimiz eğitim toplantılarımıza her çiftçinin katılmasını arzu ediyoruz. İl Tarım Ve Kırsal Kalkınma Stratejik plan çerçevesinde her ilçenin köyün hangi ürünleri yetiştirmesi gerektiğini, hangi ürünlerin o bölgede olması gerektiğini belirtmiş durumdayız. Ürün deseni dediğimiz bu konuya çiftçilerimizin dikkat etmesini istiyoruz. Bu planı hazırlarken o bölgenin toprak yapısı, iklim şartları, coğrafi durumu dikkate alınarak, her bölgenin ürün deseni tespit edilmiş durumda. Tespit ettiğimiz ürün deseni baz alınarak üretim modeli geliştirilirse vatandaşlarımızın lehine olacak” dedi.

(Haber Merkezi)
 

SAVAŞ: “OTOPARK PROJESİNDE ÇAM AĞAÇLARINA ZARAR VERMEYECEĞİZ”


AÇKD’nin Belediye Ziyaretinde, Antakya Lisesi Sınırında Milli Eğitim ve Vakıflar’a ait Alanda Yapımı Planlanan Otopark Projesi İçin Görüşlerini Belirtti.
 

SAVAŞ: ÇOCUKLARIMIZA DAHA GÜZEL GELECEK HAZIRLAMALIYIZ
Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, kent genelinde bulunan okullara yaptığı ziyaretleri aralıksız sürdürüyor. Savaş bu çerçevede Esenlik Mahallesi''nde bulunan Saraykent 125.Yıl Anaokulu''nu ziyaret etti.

Ziyarette Okul Müdürü Tansel Koşman, Müdür Yardımcısı Doğan Bora, Okul Aile Birliği Başkanı Cemile Çelik, okul öğretmenleri ve ana sınıfı öğrencileri hazır bulundu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Okul Müdürü Tansel Koşman, okulun faaliyetleri ve ihtiyaçları hakkında bilgiler sunarken, eğitime yönelik destek ve katkılarından ötürü Belediye Başkanı Savaş''a teşekkür etti.

Başkan Savaş ziyarette yaptığı açıklamada, imkanlar dahilinde okullarımızın ihtiyaçlarını karşılamak, okul idarecileri, öğretmen ve öğrencilerle sohbet etmek, karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak amacıyla 44 aydır hemen her hafta okullarımızı ziyaret ettiklerini belirtti.

Hizmet süreleri boyunca okulların parke, asfalt, oyun gurubu, araçgereç, spor malzemesi gibi ihtiyaçlarını karşılamaya özen gösterdiklerini, bu ziyaretlerde öğretmenlerin, okul yöneticilerinin ve öğrencilerin hallerini ve hatırlarını sorduklarını ifade eden Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş,” Çocuklarımıza daha güzel bir gelecek hazırlamak için çalışıyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)
 

SİSTEM YAPI'YA SPORA KATKI PLAKETİ
Antakya''da Fatih Caddesinde faaliyet gösteren Sistem Yapı firmasına spora katkılarından dolayı teşekkür plaketi verildi.

Antakya Gençlik Spor Kulübüne forma yaptırarak amatör sporun yanında olduğunu gösteren Sistem Yapı sahibi Hikmet İnan''a Antakya Gençlik heyeti, desteklerinden ötürü teşekkür ziyaretinde bulundu.

Antakya Gençlik Spor Kulübü Başkanı Sadullah Ergin, 2.Başkan Ahmet Davut, yöneticiler Necat Özkan, Aykut Doğru, Faik Özkaya ve Metin Savaş, Sistem Yapı firma sahibi Hikmet İnan''la spor üzerine sohbet etti.

Başkan Ergin, Hikmet İnan gibi sporu seven genç işadamlarının amatör takımlara destek vermesinden mutlu olduklarını belirterek Antakya Gençlik bünyesinde ayrı yaş gruplarında 6 takımda 120 futbolcunun spor yaptığına dikkat çekerek, “Amacımız genç nesile spor sevgisi aşılama ve onlara aktif spor yaptırmaktır. Her ne kadar yönetim olarak çaba göstersek te bu çalışma yeterli olmuyor. Bu anlamda Sistem Yapı olarak yaptığınız forma ve malzeme desteği çok önemlidir. Desteklerinizden dolayı yönetim ve futbolcular adına teşekkür ederiz” dedi.

Sistem Yapı firması sahibi Hikmet İnan''da kendisinin bir dönem Antakya Gençlik forması giydiğini bu takımın eski futbolcusu olduğunu belirterek “Bu takıma ve amatör spora hepimizin destek vermesi gerekir” şeklinde konuştu.

Ziyaretin sonunda Antakya Gençlik Başkan Yardımcısı Necat Özkan, spor kulübü adına Hikmet İnan''a teşekkür plaketini verdi.

(Haber: Ömer Gülistan)
 

HATAY 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN


KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN 114 PARSEL SAYILI TAŞINMAZIN KAMULAŞTIRILMASI
 

KÖRFEZDE HORTUM HEYECANI


İskenderun Körfezi’nde oluşan dev hortumla birlikte körfezi kara bulutlar kapladı. Hortumun çıktığı esnada denizde bulunan gemiler büyük bir felaketin eşiğinden döndü.
 

Perşembe günü elektrikler kesilecek
Tesis ve bakım çalışması yapılacağından dolayı elektrik kesintisi uygulanacağı bildirildi.

Toroslar Edaş Hatay İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Tesis ve bakım çalışması yapılacağından 29 Kasım 2012 tarihinde 07:00-17:00 saatleri arasında Yeşilpınar Beldesi ve çevre yerleşim yerlerinde, 30 Kasım 2012 tarihinde 07: 00-17:00 saatleri arsında Dursunlu Beldesi ve çevre yerleşim yerlerinde elektrik kesintisi yapılacaktır.

Vatandaşlarımızın uygulanacak olan elektrik kesintisinden zarar görmemeleri için şu hususlara dikkat etmeleri gerekir:

1-Elektrikle çalışan cihazların devreden çıkartılması,

2-Yapılan çalışmaların, programlı elektrik kesintisi için belirtilen saatten önce bitmesi halinde, kesintiden etkilenen yerlere çalışma bitiminden hemen sonra ilan edilen kesinti bitiş saatinden önce enerji verilebileceği,

3-Jeneratör kullanan abonelerin kesinti esnasında güvenlik açısından şebeke ayırıcısını açmaları,

4-Elektrik kesintisi hakkında daha geniş bilgi için 186 ALO ELEKTRİK telefon hattına başvurulabilir.

(Haber Merkezi)
 

CUMA NAMAZINDA KUTLU DOĞUM PİLAVI DAĞITILDI


Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde, dün Cuma namazı sonrası Antakya’da bulunan camilerde vatandaşlara etli pilav dağıtıldı.
 

NARİN OTEL VE AKASYA UNLU MAMULLERİ DE BEYAZ BAYRAK’LI


Antakya Belediyesi Hijyen, Temizlik, Çevre ve Halk Sağlığı Kriterlerini Yerine Getiren İki İşletmeyi Daha Beyaz Bayrak’la Ödüllendirdi
 

SURİYE’YE TAM DONANIMLI 13 AMBULANS


Ambulansların ameliyat yapılabilecek donanıma sahip olduğu belirtildi.İngiltere’de yaşayan Müslümanların ve hayır derneklerinin katkıları ile temin edilen içerisinde tıbbi malzeme bulunan 13 ambulans, Suriye’ye gönderildi
 

TUĞGENERALDEN ŞEHİT BEBEĞİNE ALTIN


İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Atınç ve eşi, babası şehit olduktan 3 buçuk ay sonra 12.12.2012 tarihinde dünyaya gelen Ela bebeği ziyaret edip, altın taktı.
 

TÜRKOĞLU YENİ YASA İLE PARİS SUİKASTİNİ DEĞERLENDİRDİ


AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, SGK ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yapılan değişiklik ile Fransa''nın başkenti Paris''te PKK terör örgütünün kurucularına yönelik suikastı değerlendirdi.
 

ŞENKÖY KARLA KAPLANDI‏


Yurdun dört bir yanında kötü hava şartları etsini sürdürmeye devam ediyor. On yıl aradan sonra ilk kez geçen sene karla buluşan Hatay''ın bazı kesimlerinde kar kalınlığı 20 cm geçti.
 

BİLEN:“KÖRFEZDE BALIKÇILARIN İŞİ HER GEÇEN GÜN ZORLAŞIYOR”


İskenderun Körfezi’nde balıkçıların işe her geçen gün daha da zorlaşıyor. Körfezde balık tutmanın zorlaştırılmasından dolayı balıkların avlanmasının açıklarda mümkün olabileceğini kaydeden İskenderun Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Celal Bilen, yetkilerin bu konuda biraz kendilerine yardımcı olmalarını istedi.
 

ALMANYANIN KİEL ŞEHRİ VALİSİ KİETZERDEN ZİYARET


Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Almanya’nın Kiel Şehri Valisi Cathy Kietzer ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.
 

MKÜDE YEMEK YARIŞMASI


30 öğrencinin katıldığı yemek yarışmasında 20 öğrenci Hatay''ın yöresel yemekleri ile yarışırken, 10 öğrenci de tatlı türünde yarışmaya katıldılar.
 

MKÜDE ORTADOĞU’NUN GELECEĞİ KONUŞULDU


Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından Atatürk Konferans Salonu''nda gerçekleştirilen ''Ortadoğu’nun Geleceği'' konulu konferansa, konuşmacı olarak Prof. Dr. Çağrı Erhan katıldı.Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATAUM) direktörü olan Prof. Dr. Çağrı Erhan, konferansta Ortadoğu’nun yakın geçmişi, bugünü ve yarını ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
 

DEV KUMBARADA TOPLANAN 700 ADET KİTAP ÖĞRENCİLERE ULAŞTIRILDI


Kırklareli Belediyesinin sosyal sorumluluk projesi kapsamında oluşturmuş olduğu ''Kitap ve oyuncak kumbarası''nda bulunan 700 adet kitap ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırıldı
 

EN GÜÇLÜ KAYNAK PARA DEĞİL BİLGİDİR


Üniversite-Sanayi İşbirliği Geliştirme Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi (MÜSİGEM) ve Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nün işbirliği ile “Üniversite-Sanayi İşbirliği ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Destekleri” adlı panel düzenlendi.
 

İMAM HATİP LİSESİ GELENEKSEL KERMESİ AÇILDI


06-07 Mayıs 2013 tarihleri arasında Hatay Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde düzenlenecek olan geleneksel kermes yoğun bir katılımla açıldı
 

“PKK TERÖR ÖRGÜTÜ MÜDÜR, DEĞİL MİDİR? BAŞBAKAN BU SORUYU AÇIKLASIN”


CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu Başbakan’a PKK’yı sordu?
 

AÇIKTA BAHARAT SATIŞINA SINIRLAMA GETİRİLİYOR


Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında bazı ürünlerin ambalajsız satışı konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bir takım sınırlamalar getirilirken esnafın bazısı buna destek verdi bazısı da karşı çıktı
 

HATAYDA PASCALYA BURUK KUTLANDI


Hataylı Katolik Hıristiyanlar cumartesi gecesi 23.30 ''da Antakya Katolik Kilisesinde ateş başında dua ederek pascalya ayinine başladı. Katolik kilisesindeki ayini kilisenin ruhani lideri Domenice Bertogli yönetti.Kilise avlusunda mumla yakarak kilisenin içerisine ilahiler okurayak giren Katolikler dünya barışı için dua etti.22 Nisan günü Suriye''de kaçırılan Şam merkezli Antakya Rum Ortodoks Patrikhanesi''ne bağlı Halep ve İskenderun Ortodoks Metropoliti Pavlus Yazıcı ile Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Yuhanna İbrahim''den haber alınamadığı için Ortodoks Cemaati Pascalya bayramını buruk kutladı.
 

ST.PİERRE KİLİSESİ RESTORASYONU UZMAN DAĞCILAR TARAFINDAN SÜRDÜRÜLÜYOR


Saint Pierre Kilisesi, Stauris Dağı''nın batısında kayalara oyulmuş 13 metre derinliğinde, 9.5 metre genişliğinde ve 7 metre yüksekliğinde bir mağaradan oluşmaktadır. Antakya''daki ilk Hıristiyanların gizli toplantıları için kullandıkları bu mağara Hıristiyanlığın en eski kiliselerinden biri olarak kabul edilir.Kilisenin içinde bulunduğu dağdan yuvarlanan kayalar geçtiğimiz yıllarda bir vatandaşın ölümüne sebep olmuş, Kilise bakımsızlıktan turistlerin az vakit geçirdiği bir mekan haline gelmişti.
 

ÇOCUKLARIMIZA KUCAK AÇAN DERNEK BAŞKANI ERGÜDERE PLAKET


Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, 1975’den buyana korunmaya muhtaç çocuklarımıza kucak açan, onlara annelik ve ablalık yapan Hatay Korunmaya Muhtaç Çocukları Koruma Derneği Başkanı Yurdagül Ergüner’e dernek üyeleri adına plaket verdi.Vali Lekesiz, Dernek Başkanı Yurdagül Ergüner ve yönetim kurulu üyelerini makamında kabul etti.
 

KADIN GİRİŞİMCİLER KURULUNDAN BAŞKAN SAVAŞA NEZAKET ZİYARETİ


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği - Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Seçil Akgöl ve beraberinde bulunan kurul üyeleri Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’a nezaket ziyareti gerçekleştirdi.
 

ÖNTÜRK, SELDEN ZARAR GÖREN KÖYLERİ GEZDİ


AK Parti Hatay Milletvekili Mehmet Öntürk, Kırıkhan ilçesinde sel baskını yaşanan köylerde incelemelerde bulundu
 

AKGÖL, SEBZE VE MEYVE HALİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU


HP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl CHP Antakya İlçe Başkanı Mevlüt Yeşildağ ve ilçe yönetim kurulu üyeleri ile birlikte, Harapdere Mahallesi’nde bulunan Antakya Sebze Hali’ni ziyaret ederek esnaflarla görüştü.
 

PRİMEMALL BASIN MENSUPLARINI UNUTMADI


Önemli gün ve haftalarda imza attığı etkinliklerle, Prime Mall Antakya, kent insanının hayatında önemli bir yer tutmaya devam ediyor
 

TÜRKOĞLU: “AK PARTİ BİR TÜRKİYE PARTİSİDİR”


AK Parti Hafta sonunda Dörtyol’da ve Erzin’de olmak üzere danışma toplantısı yaptı.Toplantılara AK Parti Hatay İl İkinci Başkanı Bilgehan Aksoy, AK Parti Dörtyol Kadın Kolları Başkanı Güzin Çığdır, AK Parti Dörtyol Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Bozkurt, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Yeşilköy Belediye Başkanı Fatma Görgen Selimoğlu, Altınçağ Belediye Başkanı Yaşar Düz, Hatay İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Aydın, AK Parti Erzin İlçe Başkanı Mehmet Akkaş, Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek, Hatay İl Genel Meclis Üyesi Salih Gökakın, AK Parti Erzin İlçe Kadın Kolları Başkanvekili Sümeyye Arslankurt, AK Parti Erzin İlçe Gençlik Kolları Başkanı Onur Çalışkan ve Erzin Belediye Meclis Üyesi Mehmet Karakurt katıldı.
 

BASK İL TEMSİLCİLİĞİ, GÜDER’İ ZİYARET ETTİ


Bağımsız Kamu Sendikaları Konfederasyonu (BASK) İl Temsilciliği Mustafa Kemal Üniversitesi’nin 20. Kuruluş yıl dönümü nedeniyle Rektör Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder’i ziyaret etti.
 

AÇ KALAN ASKERLER TÜRKİYE'YE SIĞINDI


Aç kalan Esed''in askerleri muhalifler sıkıştırınca Türkiye''ye sığındı. Suriye''nin İdlib kentine bağlı Allani köyünde muhalif saldırılar nedeniyle sıkışıp kalan Esed ordusuna mensup 29 asker dün gece geç saatlerde Türkiye''ye sığınma talep etti.
 

HATAY’IN GURURU “HATAY SÜMERSPOR”


Hatay Sümerspor bayan futbol takımı büyük bir başarıya imza attı. Kuruluşunun ilk yılında başarıda zirveye çıkarak kendinden söz ettiren Sümerspor bayan futbol takımı Hatay’ın gururu haline geldi.
 

ATSO BAŞKAN ADAYI MEHMET KILIÇLAR HAGİAD’ı ZİYARET ETTİ


ATSO Başkan Adayı Mehmet Kılıçlar ekibinde yer alan bir grup iş adamıyla birlikte HAGİAD’ı ziyaret etti
 

İŞ VE MESLEK SAHİBİ KADINLAR DERNEĞİ’NDEN BAŞKAN SAVAŞ’A ZİYARET


İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği Başkanı Dr. Nevide Kimyon ve yönetim kurulu üyeleri Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’a nezaket ziyaretinde bulundular
 

HATTAT ALİ İZMİR GÜNLERİNDE GÖZ DOLDURDU


İzmir''de, 18-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ''3. Hatay Günleri''ne El sanatçılarımızla birlikte katılan Hattat Ali Taner Dağ hünerlerini sergilediği standında büyük ilgi gördü.
 

TOPLUM DESTEKLİ POLİSLERDEN ÖRNEK PROJE


Hatay Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ve Hakkâri İl Emniyet Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen “Gönülden Mektuplar” projesi kapsamında Hakkari TDP Şube Müdürlüğü ve Hakkari Sermaye Piyasası Kurulu İlköğretim Okulu öğrencileri, Antakya Feridun Tınaztepe İlkokulu öğrencilerine hediye kitap gönderdi.
 

GAZİLERDEN ÇÖZÜM SÜRECİNE DESTEK


Hatay Kıbrıs ve Kore’de Savaşanlar Dernek Başkanı Behçet Narin ve yönetim kurulu üyeleri dün düzenlenen kahvaltı ile basın mensuplarıyla bir araya geldi.
 

HATAY EMNİYETİ KORSAN KİTAPÇILARA GÖZ AÇTIRMIYOR


Hatay Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonlarda korsan kitap ve eserler ele geçirildi.
 

MOLLA:“HATAY, ÜLKEMİZİN SOSYAL, EKONOMİK VE KÜLTÜREL YAPISINA KATKI YAPAN BİR İL”


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Daire Başkanlığı Birim Şefi Fethi Molla, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’i ziyaret etti
 

AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Payas’ı ziyaret ett


“PAYASIMIZ KAMU YATIRIMLARI İLE CAZİBE MERKEZİ OLACAK”
 

BAŞKAN SAVAŞ HÜSEYİN ÖZBUĞDAY ANADOLU LİSESİ'Nİ ZİYARET ETTİ


Eğitime Destek Ziyaretleri Tam Hız Devam Ediyor
 

İSKENDERUN BELEDİYESİ AKOM TARAFINDAN ÖĞRENCİLERE DEPREM VE YANGIN TATBİKATI DÜZENLENDİ


İskenderun Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) tarafından öğrencileri bilgilendirmeye yönelik, deprem ve yangın tatbikat çalışması sürüyor
 

BASK Hatay İl Temsilcisi Metin Yılmaz Hatay Fm ’e Konuk Oldu


“TAŞERON FİRMA ELEMANLARI BÜYÜK BİR DRAM YAŞIYORLAR”
 

KAMERUN’DAN GELEN BELEDİYE BAŞKANLARI, BAŞKAN SAVAŞ’I ZİYARET ETTİ


Kamerun’dan şehrimize gelen belediye başkanları, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’a nezaket ziyaretinde bulundu.
 

SAVAŞ’TAN ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİ ONURUNA YEMEK


Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla, şehit aileler ve gaziler onuruna yemek verdi.
 

TÜRKÜLERLE ÇANAKKALE KONSERİ’NE YOĞUN İLGİ


18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 98.yıldönümü münasebetiyle Antakya Belediyesi-Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı işbirliğiyle İl Kültür Merkezinde Türk Halk Müziği konseri verildi.
 

BAŞKAN SAVAŞ: 16 FARKLI BRANŞLA SPORUN VE SPORCUNUN HER DAİM YANINDAYIZ


Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Hatay Radyo Televizyonu (HRT)’de yayınlanan, sunuculuğunu Ömer Cihangir ve Kemal Çelenk’in yaptığı ‘Spor Özel’ programının canlı yayın konuğu oldu
 

ASKER: “SU HAKTIR..SU HAYATTIR!”


Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker 22 Mart Dünya Su Günü dolasıyla bir basın açıklaması yaptı.
 

MKÜ’DE 1. KÖRFEZ İNSAN KAYNAKLARI ZİRVESİ


Mustafa Kemal Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen 1. Körfez İnsan Kaynakları Zirvesi İskenderun Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarında gerçekleşti.
 

HAVA YOLU ŞİRKETİ TEMSİLCİLERİNDEN VALİ LEKESİZ’E ZİYARET


Anadolu Jet Bölgesel Uçuşlar Başkanı İbrahim Doğan ve Türk Hava Yolları (THY) Hatay Satış Müdürü Mehmet Murat Gürçay Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’iziyaret etti.
 

BEYHAN GENÇAYLI ÖĞRENCİLER BAŞKAN SAVAŞI ZİYARET ETTİ


ntakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Beyhan Gençay Ortaokulu öğrencilerinden oluşan heyeti kabul etti.
 

“BAŞKANIM BANA YAPACAK BİR İŞ BIRAKMADINIZ, HİZMETLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ”


Sembolik Belediye Başkanı Merve Nur Yenikafa Talimatlarını Verdi, Projelerini Açıkladı
 

CİVELEK, ÇEVRE KONFERANSINA KATILDI


İskenderun Belediye Başkanı Yusuf H.Civelek, Comenius Projesi kapsamında, çevre konusunda proje ortağı olan İskenderun Lisesi’nin konferansına katıldı.
 

AKGÖL’DEN ”BOMBA” DEĞERLENDİRMESİ


Hasan Akgöl” Patlayan bombanın cinsi ve menşeine ilişkin kamuoyuyla paylaşılan bir husus yok”
 

AYANOĞLU:“TÜRKİYE BİR AÇMAZDA, EKONOMİ ÇIKMAZDA”


Milliyetçi Hareket Partisi Hatay İl Teşkilatının; 2.tur İlçe İstişare toplantılarının sekizincisini Kırıkhan’da gerçekleştirdi.
 

GÜNEŞ LEKELERİNE DİKKAT!


Güneş lekelerine dikkat edin buyrun ayrıntılar için başlığa tıklamanız yeterli Güneş, yaydığı Ultraviyole A, Ultraviyole B ışınları nedeniyle cilt hücrelerini bozduğu için oldukça zararlı. Ultraviyole A ve Ultraviyole B ışınlarını birçok kişi ismen biliyor. Ancak bu ışınların özelliği, birbirinden farkı ya da benzerliği pek bilinmiyor.Ultraviyole A ışınları yeryüzüne ulaşan ancak ozon tabakasında süzülmeyen ışınlar arasında yer alıyor. Bu nedenle güneş ışığı içinde Ultraviyole B’ye göre 1000 kat daha yoğun olarak bulunuyorlar. Bulutlardan ve camdan geçme özelliğine sahip.
 

AKİL İNSANLAR MEDENİYETLER KOROSUNA HAYRAN KALDI


Hatay’da temaslarına devam eden Akil insanlar heyeti Antakya’da gerçekleştirmiş oldukları ziyaretlerin ardından Ottoman Palace otelde sivil toplum kuruluşları yöneticileri ile basına kapalı olan görüşmede biraraya geldi
 

CHELONİA MYDOS AKDENİZİN SERİN SULARIYLA BULUŞTU


Yeşil Deniz Kaplumbağalarının(Chelonia Mydos) yuva yaptığı ender sahillerden biri olan Samandağ sahilinde, 45 ile 60 günlük kuluçka döneminden sonra yumurtasından çıkan deniz kaplumbağaları Akdeniz''in serin sularıyla buluşturuldu.
 

TÜRKOĞLU, YATIRIMLARI İNCELEDİ


AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Hatay’ın Erzin İlçesi’nde İsos Termal AŞ’ye ait tesisi gezdi.
 

DEPLASMANDA SADECE KIRIKHANSPOR GALİP!


Hatay’ın ikinci ve üçüncü lig takımlarında son haftalardaki düşüş bu haftada dikkat çekti. İskenderun Demirçelikspor Lider Balıkesir deplasmanından, Hatayspor Sarıyer deplasmanından eli boş döndü. İskenderunspor 1967 Derince deplasmaınndan bir puanla Kırıkhanspor’da düşmesi kesinleşen Çorum deplasmaınndan üç puanla dönmesini bildi.
 

SAVAŞ:“CANLARINI BU ÜLKE VE BU COĞRAFYA İÇİN FEDA ETMİŞ ECDATLARIN TORUNLARIYIZ”


Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Harbiye’ye bağlı Balıklıdere Köyü’ne ziyaret gerçekleştirdi.
 

BAYEZİD-İ BİSTAMİ HZ. TÜRBESİ 1.ETAP RESTORASYONU TAMAMLANDI


Dini, tarihi ve inanç turizmi yönünden bölgemizin en önemli merkezlerinden birisi olan Kırıkhan Bayezid-i Bistami Hz. Türbesinde geçtiğimiz yıl başlatılan Eski Eser tescilli olan kısmının restorasyonu tamamlandı.
 

REYHANLIDA KİMYASAL PANİĞİ


Suriye''de şiddet hız kesmeden sürüyor. Pazartesi akşamı Esed güçlerinin İdlib kentine yaptığı saldırılar sonucu 12 kişi yaralandı. Yaralılar gece geç saatlerde Reyhanlı devlet hastanesine getirildi.Gündemi meşkul eden kimyasal silah kullanıldığı iddiları üzerine sınır hattında yaralıları hastaneye getiren sağlık görevlileri özel kıyafetler giydi.
 

VALİ LEKESİZ İLİMİZDE DEVAM EDEN PROJELERİ ANLATTI


İl İdare Şube Başkanları Toplantıları Devam Ediyor
 

BÖLGE YATIRIMCISININ GÖZDESİ ANTAKYA ORGANİZE SANAYİ GÖLGESİ


Organize Sanayi bölgeleri, sanayinin uygun görülen alanlarda yapılanmasını sağlamak, çarpık sanayileşme ve çevre sorunlarını önlemek, kentleşmeyi yönlendirmek, kaynakları rasyonel kullanmak, bilgi ve bilişim teknolojilerinden yararlanmak için kurulan özel bölgelerdir.
 

SERALARDA ORGANİK FİDELER YETİŞTİRİLMEYE DEVAM EDİYOR


aş sebze meyve üretiminde söz sahibi olan Hatay’da hemen hemen her tarlada organik tarım yapılıyor. Sebze fidelerinin seralara yerleştirildiği bu günlerde Hataylı çiftçiler toprakla buluşturdukları her fideye doğal hayvan gübresi kullanıyor.
 

NECCAR CAFENİN KONUKLARI HOMEND ANTAKYA BELEDİYESİ OYUNCULARI


Antakya da açılışına kısa bir süre olmasına rağmen gerek lezzek konusunda gerekse ekonomik fiyatları ile dikkat çeken Neccar Cafe İlimizi birinci lig’de temsil eden Antakya Belediyesi Homend Basketbol takımı oyuncuları ve teknik heyeti ağırladı.